מהפכת האחים והאחיות בצה"ל

התכנית נוצרה מתוך הבנה כי קיים צורך לאומי בהכשרת אחים ואחיות וכי הצבתם בכל מרפאה תשפר את המענה הרפואי הניתן לחיילי צה"ל.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , י"ט בשבט תשע"ח

מהפכת האחים והאחיות בצה"ל-ערוץ 7
מרפאה בצה"ל
צילום: דובר צה"ל

במסגרת פרויקט חדש של חיל הרפואה, בתוך מספר שנים יוצבו אח או אחות בכל מרפאה צבאית.

התכנית נוצרה מתוך הבנה כי קיים צורך לאומי בהכשרת אחים ואחיות וכי הצבתם בכל מרפאה תשפר את המענה הרפואי הניתן לחיילי צה"ל.

מסלול העתודה "פסגה" של האחים והאחיות כולל הגדלת היקף הלומדים בעתודה מכשלושים בשנה לכמאה ועשרים בשנה. זאת לצד תנאים אטרקטיביים במיוחד הכוללים מימון הלימודים, מימון המגורים במעונות וכן מתן מעטפת וליווי לסטודנטים.

כמו כן, העתודאים יידרשו לחתום שירות קבע למשך שנה וחצי בלבד (במקום שלוש שנים כפי שהיה בעבר). למתאימים תינתן אפשרות להמשיך לקריירה צבאית כאח/ות או להשתחרר עם ניסיון מקצועי משמעותי.

במסגרת המהפכה, האחים והאחיות יקבלו סמכויות טיפול ויהיו בעלי יכולת לזהות מקרים רפואיים דחופים ולהתערב בזמן אמת. סמכויותיהם של האחים והאחיות יכללו בין היתר מתן פטורים, הפניות להמשך טיפול וימי מחלה.

האחים והאחיות אשר יתקבלו למסלול ישובצו במגוון יחידות בצה"ל - בבסיסי ההכשרה, במרפאות העורפיות ואף בגדודים.

סגן קצין רפואה ראשי, אל"ם ד"ר חגי פרנקל, אמר כי "מדובר בתכנית חשובה עבור צה"ל, שתשפיע לטובה גם על המשק האזרחי אליו יגיעו האחים והאחיות בסיום שירותם - לאחר שצברו וותק וניסיון. המסלול מאפשר שירות צבאי משמעותי מלא באתגר ובעניין, רכישת מקצוע לחיים ואופק שירות בצבא ומחוצה לו"