ד"ר רחל ארנפלד מהמרכז האמריקני לדמוקרטיה (American Center for Democracy) חושפת במאמר שכתבה דברים שנשא אימאם בכיר בקנדה ולפיהם קנדה נערכת לאפשר קיומם של בתי דין אסלאמיים עצמאיים.

האימאם עאסם רשיד מוונקובר, בריטיש קולומביה, אמר בהרצאה באוניברסיטת תומסון ריברס (אוקטובר 2017) את הדברים הבאים:

"אני אומר לכם מי רוצה להחיל את חוק השריעה (ההלכה האסלאמית). ממשלת קנדה מעוניינת להחיל את חוק השריעה ואין זו בדיחה... הממשלה הקנדית רוצה שהמוסלמים יוכלו להסדיר את ענייניהם הקשורים בנישואין ובגירושין ולהקים מערכת של גישור ובוררות כדי לפתור את בעיותיהם בינם לבין עצמם על פי חוק השריעה, ובכך להקל על הנטל הקיים במערכת המשפט שכבר עתה עמוסה...הממשלה הקנדית אמרה לנו: אנו רוצים שתהיה לכם מערכת כזו ואנו מעוניינם לעבוד איתכם על יוזמות כאלה".

ד"ר ארנפלד מציינת, כי בית המשפט המחוזי של אונטריו פסק לא מכבר באופן שהעדיף את ההלכה האסלאמית על פי החוק הפלילי.

השופט זיכה מוסלמי מאונס אישתו בטענה ש"פעמים רבות...ללא הסכמתה... כיוון ששניהם האמינו שעומדת לו הזכות לעשות כן". עוד ציין השופט, כי לבעל אינו אשם שכן "הוא האמין באמת ובתמים שיש לו זהות לקיים יחסי מין איתה בכל עת שיחפוץ בכך". יש לציין, כי על פי החוק האסלאמי האישה חייבת להיענות לבעלה כאשר הוא קורא לה לאישות.

"האם האימאם עאסם רשיד אומר את האמת? האם ממשלת ג'סטין טרודו מעניקה עדיפות לחוק האסלאמי?" שאלה ד"ר ארנפלד והזכירה, כי ראש ממשלת קנדה טרודו חזר ואמר, כי האסלאם אינו עומד בסתירה לדמוקרטיה המערבית החילונית.