ועדת הכספים
ועדת הכספיםצילום: הדס פרוש, פלאש 90

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ב') הטבה במס הכנסה ל-74 עמותות חברתיות שעוסקות בפעילויות ציבוריות.

מדובר בהקלה במס על תרומות בשיעור של עד 35% מסך התרומה הניתנות לגופים שעונים על הגדרות סעיף 46 לפקודת מס הכנסה וסעיף 61 לחוק מיסוי מקרקעין, המקנים את האפשרות לתת את ההטבה.

סך הפטור לעמותה יכול להגיע עד 10 מיליון ש''ח בשנה. מבין העמותות, כאלו הפועלות בתחומי סעד, דת, חינוך, עידוד התיישבות, תרבות, הגנה על זכויות האזרח, קליטת עלייה, עידוד עבודה ומניעת אבטלה, ספורט, בריאות ועוד.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "ועדת הכספים רואה חשיבות רבה בסיוע לעמותות המגזר השלישי שממלאות את מקומה של המדינה בסיוע לציבור בתחומים חברתיים רבים ולעיתים, הן הגופים היחידים שנותנים מענה לאזרחים בעניינים ציבוריים שונים. מלכתחילה היינו מעדיפים תקצוב ישיר של המדינה למימון נושאים חברתיים, אך מכיוון שהמדינה מושכת את ידיה מעיסוק באותם תחומים, עלינו לסייע בידי מי שכן עושה זאת".

ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני) אמר "אני עובר על רשימת הגופים ורובם עוסקים בענייני דת כאלו ואחרים. אני לא רואה כאן עמותות שקשורות למגזר הערבי למשל. מדובר בסופו של דבר בכספים של מיסים שלא יגיעו למדינה והשאלה אם הכספים שעוברים בדרך זו מתחלקות באופן שווה בין כל המגזרים".

ח"כ מוסי רז (מרצ) טען כי "למעשה מדובר בהפרטה שהמדינה עשתה של התחומים החברתיים. בפועל מה שעושים, זה מחלקים לעשירים במדינת ישראל כסף (במיסים שהם לא משלמים כי מקבלים עליהם פטור - ח"ב), באמצעות הכרה לצורך מס, על-מנת שהם יחלקו כספים כפי ראות עיניהם, בעצם הפרטנו את חלוקת כספיי המדינה. אני מציע שהמדינה תפחית את ה- 10 מיליון ₪ האלה ושבמקום זאת, יאפשרו הכרה במס על תרומות לכל היותר עד 2 מיליון ₪ בשנה אולי פחות, באמצעות חקיקה".

ח"כ גפני סיכם "העמותות מבצעות פעילויות חשובות לטובת הציבור, לטובת האזרח, דברים שהמדינה משכה את ידיה מהעיסוק בהם, או שהם הופרטו. מדובר בגופים שמסייעים לאזרחים מן השורה, במיוחד אלו מהשכבות החלשות שאין מישהו אחר שיסייע להם. אם יוחלט להפחית את הסכומים, אז נדרוש שהתקצוב הישיר לתחומים אלו מטעם המדינה יגדל בהתאם".