חנוכת האנדרטה לדיפלומטים חסידי אומות העולם
חנוכת האנדרטה לדיפלומטים חסידי אומות העולם צילום: חיים צח / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום (שני) בחנוכת אנדרטה לזכר חסידי אומות עולם דיפלומטים.

האנדרטה שהוקמה במשרד החוץ בירושלים מנציחה את פועלם של 36 דיפלומטים מ-21 מדינות, שהוכרו כחסידי אומות עולם.

"שישה מיליון מאחינו ואחיותינו נטבחו בזוועה הגדולה ביותר בהיסטוריה, וזה מה שהופך את האנשים שלכבודם אנו מתכנסים היום לכל כך יוצאי דופן. באפלה הגדולה ביותר שידע כדור הארץ, הם הדליקו נר של חסד", אמר נתניהו באירוע.

ראש הממשלה סיפר כי בעת שכיהן כשגריר ישראל באו''ם, ביקר את הרבי מלובביץ' זצ''ל ושמע ממנו ביקורת על האו"ם, "הוא אמר שהאמת היא לא תמיד נר לרגליו (של האו"ם), 'אבל זכור שאם אתה מדליק נר קטן של אמת, הזוהר שלו ייראה למרחקים'. האנשים הללו הדליקו נרות של אמת ונרות של אנושיות בים של אפלה, ואנו נזכור אותם לעד.

"הקיר הזה שאנו חונכים היום מוקיר את אותם דיפלומטים אמיצים שפעלו לפי צו מצפונם בלי לתת את דעתם על ההשלכות האישיות או המקצועיות. כאשר אמה של אסתר אופירי הוציאה אותה מעליית גג בהונגריה ולקחה אותה לנציגות השוודית, דיפלומט צעיר שעה לתחנוניה של האם ומיד השיב: 'אל תדאגי, בקרוב ניתן לכם דרכוני חסות'.

''האיש היה ראול ולנברג, גיבור בין גיבורים. ב-9 ביולי 1944, ולנברג הגיע לבודפשט כדי לשרת בשגרירות השוודית, וכאשר הבין כמה יהודים זקוקים לעזרתו, הוא פעל ללא היסוס וללא לאות כדי להציל יהודים, ובתוקף מעמדו הדיפלומטי הנפיק אלפי דרכוני חסות והניף את הדגל השוודי מעל בניינים בהם אוחסנו יהודים. כמעט כמו משה במצרים. הוא טען ששורות של יהודים שהוצעדו לגבול עם אוסטריה היו תחת חסות שוודית''.

לדברי ראש הממשלה, ישנם גיבורים פחות ידועים. ''כולם חקוקים על לוח זה, וצריך שיכירו אותם. אנחנו צריכים ללמד את אזרחינו ואת האנושות כולה על אומץ לבם ועל הדוגמה והמופת שהם מייצגים. דיפלומטים כמו קפטן פרנסיס פולי מבריטניה, פנגשאן חה מסין ואחרים ראויים להיות שמות שגורים בפי כל. זה עניין של צדק, אבל זה גם עניין של חינוך דורות העתיד.

''לכן אנו בחרנו להציב את הקיר הזה, עליו מונצחים שמותיהם של אותם דיפלומטים אמיצים, כאן במקום המכובד במשרד החוץ שלנו, כיוון שאלה הם האנשים שאנו מצפים מהדיפלומטים הצעירים שלנו לפעול לאורם – גברים ונשים בעלי אומץ לב אינסופי, גברים ונשים בעלי עמוד השדרה המוסרי החזק ביותר. אגב, רבים מהם נענשו ע"י משרדי החוץ שלהם, והקריירה של רבים מהם הגיעה במהרה לקיצה, אולם הם סיכנו את הכל למען האמת, והדבר החשוב ביותר הוא לדעת את האמת.

''לא היה קל לעשות את זה כיוון שהאמת הוסתרה מאחורי מסכי ברזל של שקרים והונאה. גם היום לא תמיד קל לראות את האמת. אבל הדבר הראשון שהם רצו זה לדעת את האמת. ברגע שהם הבינו את האמת, הם סיכנו את הכל למען אנושיותנו המשותפת, ועל כך, אנחנו וההיסטוריה נזכור אותם בצדק כגיבורים", אמר נתניהו.

לדבריו ישראל עובדת באופן הדוק עם שותפיה ברחבי העולם כדי להגן ולחשוף את האמת על השואה. ''אנו מצפים לעשות זאת עם כל מדינה, כולל פולין. מעל לכל, על דורות העתיד להטמיע את לקחי השואה. אני חושב שהלקח החשוב ביותר עבור האנושות כולה הוא שיש להתמודד בשלב מוקדם עם שנאה ואידיאולוגיות קיצוניות, כשעדיין אפשר לקטוע אותם באיבם.

''אנו, היהודים, למדנו להאמין לאויבינו כשהם קוראים להשמדתנו, למדנו שאנו חייבים להיות מסוגלים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו מול כל איום פוטנציאלי. מדינת ישראל לא רק הפנימה את הלקחים הללו, אלא היא פועלת לרוחם. אנו מושיטים את ידנו לשלום לכל שכנינו שמבקשים לחיות איתנו בשלום – יש לא מעט, ואני שמח לומר שמספרם גדל ואני מקווה שהוא יתרחב ויכלול את כולם – אולם אנו מודעים תמיד לסכנות שמציבים לנו ולשאר האנושות. אותם אלה המבקשים להשמיד אותנו ובסופו של דבר משמידים את העולם אותו כולנו מוקירים ועליו כולנו רוצים לשמור.

''בשעה האפלה ביותר לעמי, כמה גברים ונשים אצילי נפש הפרו את פקודות הממונים עליהם כדי להציל חיי יהודים. ישראל מצדיעה להם. נוקיר את זכרם לעד", הדגיש נתניהו.

קודם לכן השתתף ראש הממשלה בכנס שגרירי אפריקה, אמריקה הלטינית, אסיה והפסיפיק. נתניהו הציג לשגרירים את עוצמותיה של מדינת ישראל ואת הקשרים המדיניים שמתפתחים כתוצאה מכך: "במדיניות הכלכלית שלנו הפכנו את ישראל למעצמה טכנולוגית עולמית ולכן עכשיו היא כוח עולמי עולה. הציפייה שלי מכם זה למנף כל אחד ואחת במדינתו את הקשרים הללו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו