רועי פולקמן
רועי פולקמן צילום: יוסי אלוני

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את התיקון להצעת חוק התכנון והבנייה של ח"כ רועי פולקמן.

הצעת החוק שנוסחה בועדת הרפורמות נועדה להתמודד עם המחירים הגבוהים בשוק השכירות ועם העובדה כי אין במדינת ישראל כיום שוק שכירות ארוכת טווח משמעותי.

מדובר בחוק שיאפשר בנייה של עשרות אלפי יחידות דיור במחיר מוזל ולהשכרה ארוכת טווח.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "כיום שורר חוסר אחידות בין ההגדרות השונות למונח 'דיור בהישג יד', אשר יוצר בלבול וחוסר ודאות לגבי המדיניות הציבורית בקרב קובעי מדיניות, רשויות מקומיות, יזמים ואזרחים מן השורה. היעדר האחידות מקשה על האפשרות לקדם מדיניות קוהרנטית ולעודד הקמה של דיור בהישג יד הן ברמה המקומית והן ברמה הארצית".

"במקביל עולה צורך לשפר את המנגנון הקיים בחוק התכנון והבנייה, ליצירת דיור בהישג יד להשכרה עבור משקי בית בעלי הכנסה בינונית ונמוכה, שאינם מצליחים להגיע לדיור הוגן ונאות כאשר זה מוצע במחירי השוק", נכתב בהצעת החוק.

ח"כ פולקמן אמר כי "חוק דיור בהישג יד מהווה המשך ישיר לשורה של הסדרים וחוקים אותם הובלנו ונמשיך להוביל בעולם השכירות והדיור כחלק מהמענה הכולל למשבר הדיור".

"בנוסף, החוק מבקש לצמצם פערים חברתיים על ידי מתן הזדמנות שווה לחסרי דירה, שיוכלו לשכור יחידות דיור במחירים שפויים גם באזורי ביקוש. נמשיך לעשות למען צמצום הפערים בחברה, ומתן אפשרות לכל שכבות האוכלוסייה לדיור נאות בהישג יד", סיכם חבר הכנסת.