המטרה: חיסול ה-BDS

מאה משפטנים מישראל ומרחבי העולם הגיעו לישראל כדי להקים רשת משפטנים למאבק בדה לגיטימציה וביוזמות החרם נגד ישראל

אלירן אהרון , כ' בשבט תשע"ח

כנס המשפטנים הבינלאומי הראשון
כנס המשפטנים הבינלאומי הראשון
צילום: יוסי זמיר

מאה משפטנים ועורכי דין מהארץ ומהעולם, השתתפו היום (שני) ביום הפתיחה של כנס המשפטנים הבינלאומי הראשון שהתקיים בירושלים.

הכנס הינו פרי שיתוף פעולה בין המשרד לנושאים אסטרטגיים בראשות השר גלעד ארדן, לשכת עורכי הדין והפורום המשפטי הבינלאומי – וזאת במטרה להעניק כלים משפטיים ומקצועיים להתמודדות עם הסתה כנגד ישראל, יוזמות חרם ופעילות דה לגיטימציה ברחבי העולם כנגד מדינת ישראל.

השר לנושאים אסטרטגיים ולביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בערב הפתיחה כי "קמפיין השנאה האנטישמי נגד מדינת ישראל ממומן בין היתר על ידי מדינות באירופה. במסווה של פעילות הומניטארית מועברים מיליוני יורו מכספי משלם המיסים האירופי לפעילות שמטרתה היא דה לגיטימציה לישראל וקידום יוזמות חרם.

"אנחנו פועלים כדי לעצור את המימון האירופי שלא רק מרחיק את הסיכוי לשלום אלא מעצים את הקונפליקט", אמר ארדן.

ראש האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג אמר כי "המאבק בחרם נגד ישראל אינו עניין פוליטי. הוא מאחד את כולנו, ימין ושמאל כאחד. לזכותה של ישראל במאבק הזה עומדים כמה כלים – הדמוקרטיה התוססת שלה, מערכת אכיפת החוק העצמאית שלה, זכויות האדם בתוכה וחתירתה לשלום".

היועץ המשפטי לממשלה הד"ר אביחי מנדלבליט אמר כי "קמפיין ה-BDS פועל בזירה המשפטית במטרה לקעקע את הלגיטימציה של מדינת ישראל במוסדות הבינלאומיים כדי לקדם את מטרותיהם הפוליטיות. התנועה הצליחה לחדור למועצת זכויות האדם של האו"ם ואנו רואים את הניסיונות להכניס חברות ישראליות לרשימה השחורה.

''לצד זאת יותר ויותר מדינות, ובראשן ארה"ב, מחוקקות חוקים נגד התופעה ובתי משפט ברחבי העולם דוחים את קמפיין ה-BDS על בסיס הפרה של זכויות אדם, פגיעה בעיקרון השיוויון בהיותו קמפיין מפלה", ציין מנדלבליט.

אביחי מנדלבליט
צילום: אלירן אהרון

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נווה, אמר כי "לשכת עורכי הדין יוצאת נגד חרמות ומאמינה שבאמצעות כלים משפטיים ניתן להאבק בתופעה באופן אפקטיבי. הכנס הוא מהלך מקצועי בניסיון לתת מענה משפטי לתופעה שפוגעת בפעילותם של חברות ואנשים פרטיים אשר נזקקים לפתרונות משפטיים. מטרת הכנס הוא לגבש דרכי פעולה משפטיות שיסייעו במאבק בתופעה".

עו״ד יפעה סגל, מנכ״לית הפורום המשפטי הבינלאומי, אמרה כי "הקמת רשת משפטנים בינלאומית שתאבק יחד בדה לגיטימציה לישראל וביוזמות חרם נגד ישראל היא צעד חשוב במאבק לחשיפת הפנים האמיתיות של תנועת ה-BDS . ככל שנאתגר משפטית את תנועת החרם נוכל לסכל את פעילותם".

כנס המשפטנים שהחל היום יתקיים בירושלים במשך שלושה ימים, במסגרתו יתקיימו דיונים ומפגשים עם דמויות בכירות מעולם המשפט הישראלי ואישי ציבור וביניהן נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ואחרים.