לפנות בוקר
חוסל המחבל שרצח את הרב שבח הי"ד

כוחות הביטחון חיסלו את מפקד חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע הרצחני ליד חוות גלעד לפני כחודש. על גופתו נמצאו נשק ומטענים.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"א בשבט תשע"ח

חוסל המחבל שרצח את הרב שבח הי"ד-ערוץ 7
הרב שבח הי"ד
צילום: דוד דביולר / כולל 'כרמי משפט' ענב

כוחות צה''ל, השב"כ והימ"מ חיסלו לפנות בוקר (שלישי) את המחבל אחמד נאצר ג'ראר, תושב ג'נין, שפיקד על חוליית המחבלים שרצחה את הרב רזיאל שבח הי"ד בפיגוע ירי לפני כחודש.

ג'ראר היה פעיל מרכזי בתשתית הטרור האחראית לפיגוע הירי, והשתתף באופן אישי בפיגוע.

במהלך ניסיון מעצרו, יצא המחבל ממבנה בו הסתתר ביאמון ונורה על-ידי הכוחות. על גופתו של המחבל נמצאו נשק מסוג M-16 ותיק עם מטענים. אין נפגעים לכוחותינו.

מחקירות השב"כ עולה כי חוליית המחבלים מעורבת בניסיונות לבצע פיגועי טרור נוספים ובתכנון פיגועי טרור. חקירת המחבלים שנעצרו לאחר הפיגוע נמשכת גם בשעה זו, ועל יתר הפרטים מוטל צו איסור פרסום.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו "החשבון נסגר. אני מברך את צה"ל, השב"כ והימ"מ על פעולה מוצלחת. היה ברור שזה רק עניין של זמן עד שנפגע בראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח ז"ל. אני מקווה ומאמין שבקרוב נשים את היד גם על רוצחו של הרב איתמר בן גל הי"ד"/

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן שוחח עם גורם צבאי בכיר בפיקוד מרכז ומסר בעקבות חיסול המחבל, ''אני מברך כמו כל עם ישראל על חיסול המחבל הנתעב. רוצח שפל כזה הוא בן מוות, אסור להסתפק רק בפעולה כירורגית של המבצע, עצמו צריך לעבור למלחמה נחושה נגד המסיתים והמשלחים והמממנים של הטרור ברשות הפלסטינית, ולהחזיר את המחסומים.

''התשובה האמיתית לטרור, מעבר לפן הביטחוני, היא גדיעת המוטיבציה שלו על ידי צעד התיישבותי מהדהד. אני קורא לראש הממשלה להודיע הבוקר על הקמת יישוב חדש בזירת הרצח בשומרון ולהכריז על תנופת בנייה בהר ברכה'', הוסיף דגן.

גם בשעות אלו ממשיכים כוחות צה"ל, משמר הגבול ושירות הביטחון הכללי במרדף אחר המחבל הערבי עבד אל-חכים עאדל עאסי, שביצע אתמול את הפיגוע בכניסה לעיר אריאל, שבו נרצח הרב איתמר בן גל, תושב הר ברכה בן 29, אב לארבעה ילדים.

הלוויתו של בן גל תיערך הבוקר בשעה 10:45 ביישוב הר ברכה.

מרים בן גל, אלמנתו של הרב ואשת החינוך, אמרה כי "היום בצהריים איבדתי את בעלי על אדמת ארץ ישראל, נרצח בגלל שהוא יהודי. אני פה בבית שלי, בבית שהוא לא יחזור אליו. מחר נקבור אותו פה בהר ברכה, ביישוב שהוא כל כך אהב וכל כך רצה לפתח".

שעות בודדות אחרי פיגוע הדקירה נערכה בהר ברכה ברית מילה לאחיינהּ של האלמנה מרים. הרב בן גל הי"ד גדל ברחובות והיה מורה בישיבת בני עקיבא בגבעת שמואל. הרב בן גל הכיר את הרב רזיאל שבח הי"ד שנרצח לפני כחודש בפיגוע דקירה ליד חוות גלעד.טוען....

הפיגוע התרחש סמוך לשעה 14:30 בטרמפיאדה בצומת הכניסה לעיר אריאל. המחבל ירד ממונית שירות פלסטינית, חצה את הכביש לכיוון בן גל, דקר אותו ונמלט מהמקום.

בן גל הספיק לרוץ לעבר אוטובוס שעמד בתחנה, דפק על שמשת הדלת ומיד התמודד במקום. צוות מד"א פינה אותו במצב אנוש לבית החולים בילינסון בפתח תקווה ושם הוא נפטר מפצעיו.

המחבל השליך את הסכין מידו ונמלט מהמקום באמצעות רכב שהמתין לו באזור. קצין צה"ל שהגיע לזירה זיהה את המחבל, רדף אחריו עם הרכב ופגע בו אך לא הצליח לעצור אותו.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר לאחר הפיגוע "איני יכול להסתכל יותר בעיניים של משפחות שכולות. לא ייתכן שפעמיים בחודש יהיו נרצחים באותו אזור. אנחנו מכבדים ומוקירים את צה"ל, אבל לא מספיק לרדוף אחרי מחבלים. צריך לטפל בתשתית הטרור ולהחזיר את המחסומים. לתת תשובה נחושה במלחמה בטרור ובתנופת בנייה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר אתמול "אנחנו שולחים תנחומים למשפחה. כוחות צה"ל והשב"כ נמצאים במרדף אחר המרצחים או המרצח ואנחנו נמצה איתם את הדין. אלה רגעים קשים, אבל העם מתאחד ברגעים כאלה. אני שם מבטחנו אצל כוחות הביטחון שעושים עבודה מעולה כדי להגן עלינו".

המחבל הוא ערבי בן 19, בעל תעודת זהות כחולה. הוא התגורר ביפו. אמו עם ערבייה המחזיקה באזרחות ישראלית ואביו מתגורר בשכם.

שר הביטחון אביגדור ליברמן הבהיר "זה רק עניין של זמן. כוחות הביטחון יסגרו חשבון עם המרצח".