נשיא פולין
נשיא פוליןצילום: רויטרס

כלי תקשורת בפולין מדווחים הבוקר (שלישי) כי נשיא המדינה יחליט במהלך היום אם יאשר את החוק הקובע עונש של שלוש שנות מאסר על מי שיזכיר את חלקה של פולין בשואת יהודי אירופה.

במערכת המדינית גוברת ההערכה כי הנשיא הפולני יחתום על נוסח החוק וייתן לו תוקף.

בירושלים נערכו בימים האחרונים התייעצויות קדחתניות באשר לאפשרות התגובה הדיפלומטית לחקיקת החוק. אחת האפשרויות שנשקלות במלוא הרצינות היא החזרת השגרירה הישראלית בורשה להתייעצויות בישראל.

נזכיר כי ראש ממשלת פולין, מתח בראיון לערוץ 7 ביקורת על העבודה שהחוק נמצא על שולחן הדיונים כבר שנתיים, אך רק עכשיו נזכרה ישראל להגיב לו.

"לא ברור לי מה קרה במשך אותן שנתיים. במשך שנתיים הצעת החוק הייתה ידועה, היא הייתה ידועה גם לשגרירות הישראלית. לא אאשים אף אחד. זאת כנראה תוצאה של חוסר הבנה בין שני הצדדים", אמר ראש הממשלה הפולני.

ראש ממשלת פולין בראיון לערוץ 7יוני קמפינסקי, וורשה

אמש החליטה פולין לבטל ביקור של שר החינוך, נפתלי בנט, שמחאה על כך שאמר שבמהלך הביקור הוא מתכוון לומר לפולנים שהוא אינו מתכוון לשכוח את חלקם בשואה.

בנט ענה לביטול הביקור ואמר כי "דם יהודי פולין זועק מן האדמה ואף חוק לא ישתיק זאת. ממשלת פולין ביטלה את ביקורי בפולין, מפני שהזכרתי את פשעי אנשיה. לכבוד הוא לי", אמר בנט.

לדבריו, "כעת, יש לדור הבא שיעור חשוב ללמוד על שואת עמנו, ואני אדאג שהם ילמדו זאת. להחלטה זו של ממשלת פולין יהיה חלק גדול בהנחלת לקחי השואה, גם אם התכוונו להשיג משהו אחר. אכן, מחנות ההשמדה בפולין הוקמו והופעלו על ידי הגרמנים, ואסור לאפשר להם לחמוק מאחריות זו. אך פולנים רבים בכל רחבי ארצם הלשינו, הסגירו או השתתפו בעצמם ברצח כ-200,000 יהודים בשואה ואף לאחריה".

בנט הוסיף כי "רק כמה אלפי חסידי אומות עולם סיכנו את חייהם למען הצלתם. זו האמת. נעניתי לדיאלוג המבוסס על אמת. ממשלת פולין בחרה לחמוק מאמת זו. שום חקיקת חוק לא תשנה את העבר. כשר החינוך של מדינת היהודים אעמוד זקוף כי אינני רשאי לחמול על כבודם של הנרצחים".

בנט לפולנים: "העבר אינו ניתן לשכתוב"חזקי ברוך

בפולין זעמו על הדברים שהשמיע השר בישיבת סיעת הבית היהודי וכללו ביקורת על התנהלותה של פולין בכל הקשור לחוק שנחקק במדינה, ולפיה מי שיזכר את חלקה של פולין בשואה, ייענש בעד שלוש שנות מאסר.

"בעקבות העברת החוק בפרלמנט הפולני בשבוע שעבר, אסע ביום רביעי לביקור בפולין, אפגוש שם את סגן ראש הממשלה הפולני ואשא נאום מיוחד בפני סטודנטים פולנים, דור העתיד במדינה. המסר לפולנים חד וברור: העבר אינו ניתן לשכתוב, את העתיד נכתוב יחד", הצהיר בנט.

"מטרתי לעמוד על אדמת פולין ולהציב את האמת, שאף חוק לא יוכל לשנות: רבים מאוד מבני העם הפולני השתתפו ברצח יהודים בשואה, או הסגירו יהודים לידי הגרמנים", הוסיף השר.

לדבריו אלה המסרים שיעביר במהלך הביקור בפולין: "מחנות ההשמדה היו מחנות גרמנים על אדמת פולין. הגרמנים הם שיזמו, תכננו והפעילו אותם. ואסור לשחרר את גרמניה מאחריותה. המדינה הפולנית נכבשה באכזריות וכ-2 מיליון פולנים נהרגו במהלך שנות המלחמה. נכון שהיו אלפי פולנים חסידי אומות שסיכנו את חייהם על מנת להציל יהודים, אך הם היו המיעוט. בעם הפולני רבים הרבה יותר, בחרו להצטרף לרצח יהודים, או לסייע בכך כולל הרצח של בני משפחתי שלי".

"אסור לנו להרכין ראש ואסור לנו לשכוח. אני נוסע לומר את האמת במקום בו התרחשה האמת", סיכם בנט.