מנחם אליעזר מוזס
מנחם אליעזר מוזס צילום: הלל מאיר/TPS

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס תקף בחריפות את משרד האוצר על מה שכינה "התכניות המקרטעות של מחיר למשתכן".

בדבריו קרא לשר האוצר לתמוך בחוק הפרטי שלו המציע מענק של 100,000 שקל לכל מחוסר דיור שירכוש דירה מיד שניה בגובה עד 800,000 שקל.

"אני רוצה לדבר שוב על נושא הדיור. הצעתי הצעת חוק של מענק 100,000 שקל לרוכש דירת יד שנייה. התועלת העיקרית בחוק היא, שזוגות צעירים לא יצטרכו להמתין ארבע וחמש שנים למפתח של הדירה, אם התמזל מזלו וזכה בדירת מחיר למשתכן", אמר מוזס.

מוזס הסביר כי תכנית האוצר אינה משנה את המציאות הנוכחית בה מחירי הדיור יקרים. "הנתונים אומרים את האמת: למעלה מ-117,000 נרשמו במחיר למשתכן להגרלות האלה, ורק זכו 42,000. ולכמה יש להם בפועל חוזה ביד? כמה חתמו בפועל על חוזה? רק 5,700. זאת אומרת שתוכנית מחיר למשתכן מקרטעת. התוכנית הזאת שהיא חזות הכול של שר האוצר ומובילי הדיור – לא מוצלחת.

בנאומו הציג את הצעת החוק שלו המבקשת להיטיב את רוכשי דירות יד שניה. "אשר על כן, באתי והצעתי הצעה: היות שיש כל כך הרבה דירות יד שנייה, ויש לי נתון – כל אחד יכול לראות את זה – כ-14,000 יחידות דיור שעומדות למכירה במחירים של פחות מ-800,000 שקל. נשחרר את כל הדירות האלה לשוק''.

מוזס הסביר את הרציונל מאחורי תוכניתו. "ברגע שתחמתי את זה שזה לא יעלה יותר מ-800,000 שקל אין מה לחשוש שהמחירים יעלו. מה עוד שיש כזה שפע של דירות. הרי כל התייקרות באה כתוצאה מהיצע וביקוש. במקרה הזה יש כל כך הרבה דירות, אז ההיצע מספיק.

''הרוכש יוכל לקבל 100,000 שקל כדי לשפץ את הדירה ולקבל משכנתה ראויה ובכך גם יחסוך המתנה של שנים וגם ישחרר לשוק את כל אותן דירות. אני מבקש משר האוצר שיחשוב עוד פעם, לחשוב על הדבר הזה בכובד ראש, כי הדבר הזה בנפשנו. נושא הדיור – זה בנפשנו הדבר הזה".