למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה צילום אילוסטרציה: דובר צה''ל

אני לא פמיניסט, אמר שלשום הרמטכ''ל. נשים לא יהיו בלחימה בחוד. גם בספורט, הוסיף השר כץ, הדרישות שונות מגברים ומנשים. כל העולם מבין את זה. פיזיולוגיה שונה. אישה יכולה ללדת, גבר לא.

מצד שני, לגבר יש יותר כח פיסי, לסחוב ציוד לחימה כבד, או כדי להרים זחל של טנק שנפרס, לאישה פחות. אחוזי הפציעות הרבים שיש ללוחמות הם לא תקלה, זה פשוט גוף אחר. זו מציאות פשוטה וידועה לכל ילד קטן- אבא מרים אותו על הכתפיים, אמא מחבקת, מפנקת.

וזה לא רק גוף שונה, זו גם נפש אחרת. אישה עדינה יותר בטבעה, רכה יותר, רגישה, פחות לוחמנית, אלימה, אכזרית. נכון, יש יוצאים ויוצאות מן הכלל, אבל זה הרוב המוחלט. יודע את זה כל הורה לילד קטן- בנים הולכים מכות, משתוללים, רוצים רובה צעצוע ומכונית על שלט. בנות בד"כ אוהבות תסרוקת יפה ובובה חמודה. לא בגלל שמישהו מרגיל אותם לזה, או קובע להם צבע כחול או ורוד. ממש לא. יש טבע נפשי שאדם נולד איתו, והוא שונה בד"כ בין גבר לאישה, גם כשהם גדלים.

הטבע הגברי מתאים יותר למלחמות. לכן בכל ההיסטוריה רק גברים נלחמו. היו יוצאות מן הכלל, במצבים קיצוניים, או נשים יוצאות דופן, אך זה מה שמעיד על הכלל- שדה הקרב פחות מתאים לנשים. נפש אחרת.

הבעיה מתחילה אצל מי שלא מעריכים את הנפש המיוחדת הזו, של האישה, ורוצים להפוך אותה לאיש. בעולם שבו העיקר זה הקריירה, הקידום, המעמד החברתי, הכסף, אין להתפלא שהדגם המוערך הוא הגברי.

הרגישות הנשית, העדינות, האמהות הטבעית, כל אלה לא נחשבים בעולם מערבי שבו העיקר זה הכאן ועכשיו, הרועש, הקשוח, החזק. ממילא המסקנה היא שאישה מצליחה היא אישה שהצליחה בקריטריונים גבריים. לוחמת. כל התכונות הנשיות הנפלאות נזנחות לטובת הדגם החדש.

כך קורה שדובר צה"ל מנהל קמפיין של ממש לדחיפת הבנות לתפקידי לחימה. זה מהלך מתוכנן, לא טעות מקומית. היעד הוגדר לפני כשנתיים וחצי, במסמך של יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר-"לפרק את הדיכוטומיה שבין גברים לנשים כשתי קטגוריות נפרדות ושונות".

"היות ודפוסי ההתנהגות והחשיבה של גברים ושל נשים אינם נובעים מההבדלים הפיזיולוגיים והביולוגיים ביניהם, אלא הם תוצר של הייחוסים החברתיים שיש לנו כחברה אודותיהם, אזי אלה אינם אלא הבניות חברתיות שניתנות לשינוי דרך פעולה חברתית".

מסמך רשמי של צה"ל! מה הקשר לתפקידו של צה''ל, לנצח במלחמה? צהל לוקח צד בוויכוח אזרחי לחלוטין, עם הפמיניזם המגדרי, הקיצוני, הקובע שאין כל הבדל בין גבר לאישה. שנה אחרי, זה הופך להיות מערך שיעור מסודר בחיל חינוך- "גבר ואישה הינן הגדרות במדעי החברה, בעוד זכר ונקבה הינן הגדרות במדעי החיים".

אין איש ואישה, יש מגדר, הכל אותו דבר, אלה רק הרגלים חברתיים. באותה שנה מוקמים שירותים משותפים בכל הבסיסים. לא טעות, תפיסה מגדרית מחושבת- "זה חזון אחרית הימים. ברגע שיש שירותים לגברים ולנשים, יש הגדרות מגדריות שונות, קטגוריה לנשים וקטגוריה לגברים" (ד"ר עליזה פרנקל, מומחית למגדר בבית ברל. ראיון רדיו 101.5, תשע"ד). ולכן צה"ל מנהל קמפיין להפיכת הנשים ללוחמות. חוסר הערכה מוחלט להיותן נשים, חוסר הערכה לנשיות.

התפיסה הזו היא ממש לא דעת רוב אזרחי מדינת ישראל. רוב רובו של עם ישראל מעריך מאד את הנשים, בתור נשים, עם איכותן המיוחדת, עם יכולותיהן בתחומים רבים שעולות על הגברים. רגישות, הקשבה, יכולת הכלה, אמהות, רכות, עדינות, אלה ממש לא מילים מוזרות, להיפך, מוערכות מאד.

אסור לנו לוותר על הנשיות, על התכונות הנפלאות. הן חשובות לנו בתור חברה, הן מכניסות לחיים הציבוריים רוגע, נחת, אפילו רגישות. זה גם מה שיכריע את איכותם של הדורות הבאים, הרגש האמהי, המחבק, המלטף. זה מה שבונה את הדור הבא. אסור לנו להסכים לוותר על זה.

צה''ל מאמץ עמדה קיצונית בחברה הישראלית, שלא קשורה בכלל לתפקידו כצבא. לזה חייבים להתנגד. הרמטכ''ל טוען שהוא לא פמיניסט, אבל הוא בהחלט נותן לכל זה לקרות במשמרת שלו. אמירות צריכות להיות מגובות במעשים.

את המגמה הזו צריך להפסיק, ולתקן את מה שכבר קולקל. אסור לצה''ל לתפוס צד בוויכוח אזרחי, שלא קשור לתפקידו הביטחוני. בטח לא את הצד הקיצוני, המנוגד לעמדת רוב אזרחי המדינה. צריך להפסיק לדחוף נשים ליחידות הלוחמות. הגיע הזמן לתת לנשיות מקום של כבוד בתוכנו.

הכותב פעיל בארגון "אחים לנשק", הפועל להגברת עוצמתו של צה''ל