יעקב פרי מתפטר מהכנסת

הח"כ וראש השב"כ לשעבר יעקב פרי מיש עתיד הודיע במפתיע כי הוא לוקח פסק זמן מהחיים הציבוריים. ח"כ לשעבר פנינה תמנו שטה תחליף אותו

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב בשבט תשע"ח

יעקב פרי מתפטר מהכנסת-ערוץ 7
יעקב פרי
פלאש 90

חבר הכנסת יעקב פרי (יש עתיד) הודיע על התפטרותו מהכנסת.

פרי, ראש השב"כ לשעבר, אמר אחר הצהריי,ם "מעולם לא הסתרתי את העובדה כי בעיות לב מנעו ממני להשלים שירות צבאי מלא. בחודשים האחרונים מנסים גורמים שונים לקעקע את אמינותי ופועלי רב השנים למען מדינת ישראל. כל חיי נלחמתי, פעלתי ואף נפצעתי במסגרת תפקידי בשירות הביטחון הכללי".

"לאור העובדה כי הפרסומים המגמתיים מטילים צל כבד על פועלי רב השנים למען ביצור בטחונה של מדינת ישראל וכמו כן על הערכים אותם מייצגת מפלגת יש עתיד, החלטתי לקחת פסק זמן מפעילותי הציבורית ולהגיש את התפטרותי מהכנסת", אמר פרי.

אחר הצהריים הוא נועד עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין והגיש לו את מכתב ההתפטרות. במקומו צפויה להיכנס לכנסת הבאה בתור ברשימת יש עתיד, ח"כ לשעבר פנינה תמנו-שטה.

מכתב ההתפטרות של ח"כ פרי
צילום: דוברות יש עתיד

מיש עתיד נמסר, "אנו מכבדים את החלטתו של פרי להתפטר מהכנסת. פרי שירת יותר מ 30 שנים בשב"כ במהלכן אף נפצע קשה וחזר לשרות. תרומתו של פרי למאבק בטרור ולביצור בטחונה של מדינת ישראל עוד יעמדו לזכותו שנים רבות".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, מסר, "תרומתו של חבר הכנסת פרי למען בטחונה ישראל היא מהחשובות שידעה מדינת ישראל. אני מעריך את החלטתו של יעקב פרי המשקפת את ערכי יש עתיד והנורמות הציבוריות שחרטה על דגלה".

יו"ר הכנסת מקבל את מכתב ההתפטרות של ח"כ פרי, אחר הצהריים
צילום: דוברות יש עתיד

באחרונה שודר תחקיר של התוכנית ''עובדה'' בו נחשף כי ח''כ פרי נכשל בבדיקות פוליגרף שנועדו לברר אם העביר מידע על האזנות הסתר לאריה דרעי בעת החקירה נגדו בשנות ה-90'.

פרי מסר בתגובה לדברים את גרסתו. "במסגרת תפקידי כראש שב"כ ביני ובין שר הפנים דרעי היו יחסי עבודה שוטפים. במסגרת החקירה נגדו בתחילת שנות ה-90', השר דרעי הלין בפניי על חקירותיו, וציין מיוזמתו כעובדה מוגמרת שהוא מואזן.

''הוא אמר שמתאכזרים אליו, יורדים לחייו. הוא דיבר על זה עם כולם. מעולם לא ביקש להתערב או ביקש ממני דבר בנושא, ואני כמובן לא הגבתי לדבריו מעולם", סיפר ח''כ פרי.

על בדיקות הפוליגרף השיב: "נתבקשתי והסכמתי, ללא כל היסוס, לעבור פוליגרף. לא היה לי אז, בדומה להיום, דבר להסתיר בעניין זה. צריך להבין – לעיתים קרובות בדיקת פוליגרף נערכת במספר סבבים, אשר שייכים כולם לאותה הבדיקה. אני ערכתי 2 בדיקות, אחת מהן כללה 2 סבבים. ביבטחון מלא אני יכול לומר לך, פעמים רבים מדובר על תוצאה שאינה חד משמעית.

''מאותה סיבה הבדיקה משמשת ככלי חקירה בלבד, ולא יכולה לשמש כראייה קבילה בבית משפט", הסביר חבר הכנסת פרי. "לצוות התכנית השבתי שעשיתי בדיקה אחת שכן ב-30 שנותיי בשירות הביטחון הייתי מעורב במאות בדיקות פוליגרף, וכך זכרתי כאשר נשאלתי על הנושא שהעלו בפני על פרשה שקרתה לפני יותר מ-20 שנים".

בעניין החקירה ותוצאותיה אמר ח"כ פרי כי "תיק החקירה נסגר, היועמ"ש דאז קיבל את ממצאי החקירה והחליט לפעול בהתאם. צוות החקירה לא מצא ראיות להעמיד לדין, כפי שהיה מודע בעצמו למגבלות מכשור הפוליגרף".

ח"כ פרי תקף את התחקיר עצמו ששודר בשבוע שעבר, "חבל שתכנית תחקירים רצינית כמו 'עובדה' לא מדייקת בעובדות. חוסר ההבנה המקצועית והבסיסית של מכשיר הפוליגרף ניכר היטב. צוות התכנית בחר לפעול כגנבים בלילה באירוע בו הופעתי.

''אם הם היו בוחרים לצלצל מראש, כפי שעשו עם כל שאר המרואיינים בתחקיר, פורשים בפניי את טענותיהם ומבקשים את תגובתי, הייתי בא בשמחה להסביר. במקום זה הם בחרו לבצע מארב, מה שמצביע על העובדה שמדובר בתחקיר מגמתי".