סיכלה שני פיגועים. סמל מוראל סלטי
סיכלה שני פיגועים. סמל מוראל סלטיצילום: דובר צה"ל

במעברים הרבים שלאורך קו התפר, באיזור יהודה ושומרון ואיזור עוטף ירושלים, ניצבים לוחמי גדודי המעברים של המשטרה הצבאית, המבצעים בידוק ביטחוני לאורך כל ימות השנה.

היום (רביעי) בשעות הצהריים, סיכלה סמל מוראל סלטי, לוחמת מעברים בפלוגת "כתר" בגדוד תעוז של חיל המשטרה הצבאית, ניסיון פיגוע עם מטען צינור בבית הדין הצבאי בסאלם.

במהלך משמרת צהריים שגרתית בבית הדין, הממוקם בחטיבה המרחבית מנשה שבאזור יהודה ושומרון, הבחינה מוראל בערבי כבן 15 שרצה להיכנס למקום.

"כאשר הוא נכנס לרחבת הבידוק, הוא היה נראה המום ולא הגיב. כאשר הוא עבר במגנומטר הוא צפצף ולכן אמרתי לו בערבית שיוציא את כל חפציו ויניח על השולחן. לאחר שפשט את מעילו ונעליו, עבר שוב במגנומטר, ששוב צפצף. הבנתי שכנראה הוא מסתיר משהו" .

באותו הרגע קראה מוראל ללוחם מג"ב שהיה מחוץ לרחבת הבידוק. הלוחם, החל להפשיט את הנער. "בעת ההפשטה מצאנו מטען צינור קטן שהוחבא בגרב של המפגע", היא מספרת.

"הרגשתי סיפוק ענק. קצת חששתי שהוא יפוצץ את המטען, אבל פעלתי על פי ההנחיות שלימדו אותי ודיווחתי באופן מיידי למפקד המעבר מטעם מג"ב. אז הגיע כוח חבלה להמשך טיפול והמפגע נלקח לחקירה".

זהו לא ניסיון הפיגוע הראשון שמוראל מסכלת. לפני כחודשיים, באותו מקום, סיכלה ניסיון פיגוע נוסף. באותו יום הגיע לבית הדין נער כבן 17 אשר החביא 2 מטעני צינור בבגדיו. "אני שמחה שיוצא לי לעשות שירות משמעותי, בכל פעם שמסוכל פיגוע אני מבינה עד כמה חשוב שאנחנו נמשיך להיות פה".

"כאשר אנו מסכלים פיגוע, הדבר מחדד את חשיבות התפקיד שלנו כלוחמי מעברים. אני מרגישה משמעותית ומסופקת על כך שיש לי את הזכות להגן על תושבי מדינת ישראל", מספרת הלוחמת.

מוראל, בת 20 ומתגוררת ביקנעם, התגייסה באוגוסט 2016 למסלול לוחמי מעברים, ובסיום ההכשרה הוצבה בגדוד "תעוז", האמון על הבידוק הביטחוני במעברי איזור יהודה ושומרון לצד כוחות ביטחון נוספים.

סרן דניאל חן, מפקד פלוגת "הכתר", מספר בגאווה כי בשמונת החודשים האחרונים הפלוגה סיכלה שישה ניסיונות פיגוע תוך שימוש במטעני צינור בבית הדין בסאלם. "בזכות העירנות והמקצועיות של הלוחמים, נמנעו פיגועים שיכלו להיות בסדר גודל עצום. לוחמי המעברים עושים עבודה נפלאה.

״התפקיד מצריך מהם להיות חדים ודרוכים - ומצד שני להתייחס באדיבות ובכבוד לאוכלוסייה שעוברת על מנת לשמור על מרקם חיים תקין. הם עומדים על המשמר בכל יום ובכל שעה על מנת שתושבי מדינת ישראל יוכלו לישון בשקט בלילה".