השווה לנאצים והודח מהפרלמנט האירופי

סגן נשיא הפרלמנט העליב מחוקקת מפולין כשכינה אותה בכינוי גנאי ששימש למשתפי פעולה עם הנאצים. חברי הפרלמנט החליטו להדיחו.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ב בשבט תשע"ח

השווה לנאצים והודח מהפרלמנט האירופי-ערוץ 7
הפרלמנט האירופי בבריסל
צילום: רויטרס

חברי הפרלמנט האירופי הצביעו בעד הדחתו של רישארד צ'רנצקי, סגן נשיא הפרלמנט, שהשווה את עמיתתו הפולניה ל"משתפי הפעולה שהסגירו יהודים לנאצים".

צ'רנצקי, 55, חבר מפלגת השלטון בפולין "חוק וצדק" שימש כסגן נשיא הפרלמנט האירופי. בחודש שעבר הוא את עמיתתו לפרלמנט האירופי, המחוקקת הפולניה רוזה תון, במילה "שמאלצ'ובניק" ששימשה ככינוי לפולנים ששיתפו פעולה עם הנאצים והסגירו לידיהם יהודים במהלך הכיבוש הנאצי של פולין.

לאחר השימוש בביטוי המעליב נדרש צ'רנצקי להתנצל, אולם סירב. בעקבות זאת, הגישה קבוצת חברים בכירים בפרלמנט האירופי מכתב לנשיא הפרלמנט, אנטוניו טייאני, ובו דרישה להדיח את צ'רנצקי מתפקידו כסגן הנשיא בעקבות ההשוואה של חברת פרלמנט אחרת למשתפי הפעולה שהסגירו יהודים לידי הנאצים.

בהצבעה שהתקיימה היום (רביעי) הצביעו 447 מחברי הפרלמנט האירופי בעד הדחתו של צ'רנצקי כאשר רק 196 הצביעו נגד ההדחה, וסגן נשיא הפרלמנט האירופי מפולין פוטר מתפקידו בעקבות ההערה.

"זה טוב שכל כך הרבה אנשים מזועזעים מהביטוי הזה. אנו לא יכולים לסבול דבר כזה", אמרה רוזה תון לכלי התקשורת בפולין.

הדחתו של סגן נשיא הפרלמנט האירופי מגיעה כאשר בין מפלגת השלטון בפולין "חוק וצדק" והאיחוד האירופי שורר מתח רב בעקבות סדרת חוקים שהעביר הממשלה הפולנית שעוררו את זעם ראשי האיחוד.

בין היתר הצביעה הממשלה הפולנית בעד רפורמה בבתי המשפט, בכלי התקשורת הממלכתיים, בעד איסור על הפלות וכמובן "חוק השואה" המטיל עונש מאסר על מי שיאשים את הפולנים בביצוע פשעים בשואה.