ח"כים ממרצ מנסים לסכל גירוש המסתננים

מיכל רוזין ומוסי רז הגיעו לרואנדה כדי למנוע את העברת המסתננים מישראל אל המדינה באפריקה. ''רוצים להבין מה מחכה כאן למגורשים''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ג בשבט תשע"ח

מיכל רוזין
מיכל רוזין
צילום: פלאש 90

חברי הכנסת מהשמאל הקיצוני, מיכל רוזין ומוסי רז (מרצ), הגיעו הבוקר (חמישי) לקיגאלי, בירת רואנדה, במטרה לסכל את התוכנית להעברת המסתננים מישראל לרואנדה.

שני הח"כים יישארו ברואנדה ארבעה ימים, במהלכם יפגשו עם אישי ציבור ונציגי ארגוני זכויות אדם, במטרה לקרוא להם להתנגד להסכם החשאי שנחתם בין רואנדה לישראל.

רוזין סיפרה כי מטרת הביקור היא ''לחשוף בפני אישי ציבור ונציגי ארגוני זכויות אדם את מחדלי ממשלת ישראל בטיפול במבקשי המקלט. במקום לאפשר להם להגיש בקשות מקלט כראוי, במקום לבדוק את בקשות המקלט בהתאם לאמנות הבינלאומיות ובמקום לחשוף את ההסכמים עם ה'מדינות השלישיות', הממשלה החליטה להניף את החרב מעל לראשי הפליטים ומבקשי המקלט ולהתחיל בגירוש.

''מאז שהתחלנו במאבק, מצטרפים אלינו עוד ועוד אזרחים ואזרחיות שלא מוכנים שיגרשו את הפליטים בשמם, בשמנו. לא ניתן לזה לקרות בלי שמיצינו את כל דרכי הפעולה", הבהירה רוזין.

אתמול פורסם ''מדד השלום'' של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת תל-אביב, ממנו עולה כי שני שליש (66%) מכלל הנסקרים, מסכימים עם החלטת הממשלה לגרש מסתננים למדינות באפריקה איתן הגיעה ישראל להסכם.

בחלוקה לפי עמדות פוליטיות, נמצא שרוב בימין (78%) תומכים בכך, בעוד שבמרכז (35%) ובשמאל (25%) רק מיעוט תומכים בכך. 55% מהישראלים ו-60% מהיהודים, סבורים גם שלמרות ההיסטוריה של העם היהודי שסבל לאורך ההיסטוריה מרדיפות ואלימות במדינות שונות, לא צריך לגלות נדיבות יתר ולאפשר למבקשי המקלט להישאר בארץ.

עם זאת, 50% מהישראלים מסכימים שרשויות המדינה צריכות לבדוק בהקדם את כל הבקשות של אזרחי סודן ואריתראה להישאר בארץ ולאפשר למי שבקשתו נמצאה כמוצדקת להישאר בארץ לעומת 43% שמתנגדים לעמדה זו.