אחד מראשי השב"כ הטובים שהיו בישראל

איש השב"כ לשעבר דביר קריב מספר על תרומתו של ח"כ יעקב פרי לביטחון ישראל, ומביע צער על הנסיבות שהובילו להתפטרותו מהכנסת.

בני טוקר , כ"ג בשבט תשע"ח

אחד מראשי השב"כ הטובים שהיו בישראל-ערוץ 7
יעקב פרי
צילום: קובי ריכטר/TPS

איש השב"כ לשעבר דביר קריב, מחבר הספר "יצחק" על פרשת רצח יצחק רבין ז"ל ומי שהיה אחראי על המודיעין בחקירת הרצח, מגיב בערוץ 7 להתפטרותו של ח"כ יעקב פרי, לשעבר ראש השב"כ.

בפתח השיחה, קריב מתאר כי פרי שהודיע אתמול על התפטרות מהכנסת היה ראש שב"כ ראוי, כלשונו, ''שקיבל את הארגון בסוג של הלם אחרי פרשת קו 300. הוא היה אחד הבכירים שלא היה מעורב בפרשה, שיקם והעמיד על הרגליים את הארגון והוביל את הארגון בתקופות הקשות של האינתיפאדה הראשונה כשהמדינה עברה טלטלה גדולה לפני רצח רבין''.

קריב מזכיר כי יעקב פרי סיים את תפקידו בשירות הביטחון הכללי חצי שנה לפני רצח רבין, ''הוא היה מראשי השב"כ הטובים שהיו כאן".

על התפטרותו של פרי מהכנסת, בעקבות תחקיר "עובדה", אומר קריב "קצת עצוב שנסיבות כאלה גורמות לאיש ציבור כזה לעזוב את תפקידו. אני לא מכיר את הפרטים ואת הנתונים אבל מדובר על דברים ישנים. הוא היום בן 72 ומדברים כאן על דברים שאדם עשה בגיל 18-20.

''בחמישים שנים האחרונות הוא עשה רבות למדינת ישראל, היה ח"כ פעיל ושר מדע בולט וגם ב'יש עתיד'. הוא נחשב לאדם חם, מקבל, תומך ועוזר לצעירים. אדם ראוי ועצוב שכך הוא מסיים את פעילותו הציבורית".

קריב מעריך שפרי קיבל לבד את החלטתו להתפטר ולא עשה זאת בעקבות לחצים שהופעלו עליו, "הוא אדם מנוסה וקשה ללחוץ עליו. יעקב פרי עמד בהמון קשיים ואני מניח שהוא החליט לבד את ההחלטה, כנראה הוא החליט שעד כאן והגיע הזמן לתלות את הנעליים.

"הוא כבר לא איש צעיר והוא אדם שתרם רבות למגזר הפרטי והציבורי והיה ח"כ מאוד פעיל, אדם שמדינת ישראל קרובה לליבו ואהוב על הבריות".

"הוא כנראה הבין נכון שהיה משהו שהוא עשה לא בסדר והוא לקח אחריות", מציין קריב, ''אין הרבה אנשים במדינת ישראל שלוקחים אחריות כמוהו. הוא מודל לחיקוי. אגב גם כרמי גילון ראש השב"כ בזמן רצח רבין לקח אחריות בעקבות הרצח והחליט להתפטר, זו נורמה שלא מספיק מקובלת במדינת ישראל שמקבלים אחריות על דברים כאלה".