השר זאב אלקין, בכנס
השר זאב אלקין, בכנס צילום: אליאור בן חיים

השר לענייני ירושלים ותפוצות, זאב אלקין, מעלה תהיות משמעותיות באשר לחוסר הגדילה של מערכת החינוך הממלכתית דתית.

"התבוננות מלמעלה על נתוני מערכת החינוך הדתי, מדאיגה מאוד. חינוך נמדד בסופו של דבר בפרמטרים איכותיים וכמותיים כאחד. הסטטיסטיקות על נתוני הבוגרים בחינוך הדתי הן חד משמעיות ומעידות שהוא מהווה רק 18-20% ממערכת החינוך הכללית בארץ. מאז שנות התשעים המצב סטטי ביותר. המספרים לא יורדים אבל גם לא צומחים", סיפר השר אלקין בכנס המנהלים של הציונות הדתית בים המלח, ביוזמת חברת גרופ ומשרד הפרסום אשחר & more.

לדברי השר מדובר בנתון מפתיע. "הריבוי הטבעי של הציונות הדתית הוא הרבה יותר מהממוצע הכללי באוכלוסיה. בציבור החרדי רואים גידול של פי שלושה במערכת החינוך. למעשה, מערכת החינוך החרדי שילשה את עצמה בתוך עשרים שנים. היא מהווה היום 29% מכלל החינוך היהודי והיא עוברת במשקלה את הציונות הדתית מטעם הריבוי הטבעי".

"איך ייתכן שמערכת החינוך החרדי שהתחילה בנתון של 3% בשנות התשעים, גדלה הרבה יותר מהציונות הדתית?", תהה אלקין והמשיך, "יש רק סיבה אחת שיכולה לתת הסבר לענין - שיש דלף בחברה הדתית".

ועל מה מבוססת הסיבה שהזכיר השר? "לפני כחמש שנים נעשה סקר מענין בלמ"ס, לקחו אנשים שהגדירו עצמם שבגיל 15 היו דתיים עדיין ושאלו אותם מה ההגדרה שלהם היום. 46% בלבד אמרו שהם דתיים היום. 5% אמרו שהתחרדו וכל שאר הציבור הגדירו עצמם בתווך ההגדרות שבין מסורתי לחילוני.
המשמעות היא שבערך חצי מהאנשים שנמנו על הציונות הדתית בילדותם, לא רואים עצמם היום חלק מהציבור הזה. בהשוואה למגזרים אחרים, המערכת החרדית משחררת החוצה מספר אנשים, מכניסה פנימה עוד כמה אחוזים והיא נמצאת תמיד במגמת עליה. לעומת זאת הציונות הדתית נשארת סטטית".

"עצם ההגדרה של העולם הציוני דתי – שהוא גם וגם, נתון לסכנת ההשפעות מבחוץ אבל אובדן של 50% מהציבור ברגע שהוא הופך לבוגר, היא לא גזירה משמיים ועלינו לבחון זאת בכלים חינוכיים והתשובות לשאלות האלו הן בידיים שלכם - אנשי החינוך. ההנהגה הרוחנית של הציבור צריכה להמציא תשובות ופתרונות", סיכם השר אלקין.

השר התייחס גם לנושא תשלומי ההורים ואמר, "זו תהיה החמצה גדולה אם הליכוד יסיים את הקדנציה הזאת בלי לטפל בנושא תשלומי ההורים" .

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו