אחד החדרים בבית הכנסת שהוצף ומיועד להריסה
אחד החדרים בבית הכנסת שהוצף ומיועד להריסה Courtesy of United Orthodox Synagogues

הקהילה היהודית האורתודוקסית ביוסטון החליטה להרוס את בית הכנסת שלה, לאחר שהוצף בפעם השלישית כתוצאה מסופת ההוריקן 'הארווי' לפני כחצי שנה - והפך למסוכן.

גלעד כץ, קונסול ישראל ביוסטון, שמתפלל בעצמו בבית הכנסת הזה, מספר לערוץ 7 שלא היה מנוס מהצעד הזה.

"ביום ראשון בבוקר התקיימה תפילת השחרית האחרונה בתוך החלל המרכזי של בית הכנסת שכבר בעצם נהרס, אנחנו התפללנו באולם צדדי. מסיבות בריאותיות ובטיחותיות הוחלט להרוס בית הכנסת.

"זה יקרה בזמן הקרוב ומדובר על סגירת פרק משמעותי ומרכזי בחיי הקהילה היהודית ביוסטון ובמיוחד הקהילה האורתודוקסית. בית הכנסת נבנה ב-1960 על ידי ראשוני הקהילה שהגיעה לעיר - ועם השנים התאחדו שלושה בתי כנסת לאחד מרכזי וגדול שפעל עד אוגוסט האחרון".

איך ייראה בית הכנסת החדש?

"זאת שאלת מיליון הדולר. בית הכנסת החדש שיוקם ייבנה בשכונה המרכזית של הקהילה הדתית פה. מיקום יש, מתי זה יקום? עוד חזון למועד. יש פה עלויות מאוד גבוהות והקהילה מבינה שזה לא יהיה מהלך פשוט. אבל, כפי שהקהילה התרוממה משתי ההצפות הקודמות, היא תתאושש גם מזו. אני מאוד מקווה שתוך כמה שנים בודדות יהיה בית כנסת חדש ועמיד להצפות".

חצי שנה עברה מאז סופת הארווי. הקהילה מצליחה להשתקם?

"התשובה מאוד מורכבת. יש כאלו שהשתקמו כמעט לחלוטין - או עברו לבתים אחרים או שיפצו את בתיהם. למרבה הצער, רוב חברי הקהילה עדיין לא שיקמו את חייהם. חלקם עדיין גרים בבתים זמניים, חלקם עברו מהשכונות היהודיות לשכונות אחרות בלית ברירה. חלקם לא חושבים לבנות בית חדש בינתיים".

"יש עוד בתי כנסת שנפגעו קשות ועדיין מצויים בשיפוץ שייקח עד אחרי החגים. גם המרכז הקהילתי נפגע אנושות, ומכיוון שהוא הלב הפועם של כל הקהילה היהודית - נעשה מאמץ מיוחד להחזירו לפעילות, אבל זה עדיין לא נעשה באופן שלם.

"מדינת ישראל הרימה תרומה מאוד מכובדת עבור הנושא. הקהילה היהודית עדיין מלקקת את פצעיה. אני לא זוכר מתי בפעם האחרונה קהילה נאלצה מסיבות של אסונות טבע מעין אלה להרוס בית כנסת עד היסוד. זה באמת מהלך יוצא דופן שהוא בהחלט קשה מאוד לחברי הקהילה המקומית".

הקונסול הישראלי מנסה בעזרת דוגמא להסביר מה עובר על חלק מהמשפחות. "יש היום ביוסטון מאות משפחות יהודיות שמקבלות סיוע לתשלום לבתי ספר, משום שאין ביכולתן לשלם את התשלום הגבוה לבתי הספר בעקבות סופת הארווי וכל ההוצאות שהיו להן. אז הן נסמכות על תרומות של כל הקהילות היהודיות בארה"ב שנועדו לתשלום בתי הספר לילדים שאין להם".

ברמה האישית לא רק בית הכנסת שלך ייהרס, אלא גם הבית שלך הוצף ונפגע קשות בסופה.

"הבית שלי הוצף ונהרס - ורק לפני שבועיים חזרתי אליו. למרות הקושי וההבנה שיש עוד הרבה עד השיקום הסופי - הקהילה שאני חבר בה מאוד אופטימית ומאמינה שיש ביכולתה לגייס כוחות מבפנים ולהתמודד עם זה. אני חושב שההתמודדות שלהם מעוררת השראה ואני אופטימי לגבי העתיד.

''אני מאמין שבסופו של דבר הקהילה היהודית תצא מחוזקת וכולי תקווה שהיא תכין את עצמה לקראת הסופות הבאות. כי עוד פעם כזאת ואני באמת לא יודע כיצד יהיה אפשר להתמודד עם ההשלכות והנזקים".

ויש גם צד חיובי לכל העניין - הידוק הקשר של הקהילה היהודית ביוסטון עם מדינת ישראל.

"אני מאוד מודה למדינת ישראל שסייעה לקהילה כולה בהתמודדות שלה. חלק מהכסף יועבר לשיקום הפיזי של בית הכנסת החדש שאמור לקום והקהילה היהודית פה מאוד אסירת תודה למדינת ישראל ולחברה הישראלית על התרומה, ההזדהות והערבות ההדדית שהתגלתה בעקבות האסון שפקד אותנו - וזה ראוי לציון בימים אלה. אפשר לומר שמעז יצא מתוק - כי הקשר בין הקהילה היהודית ומדינת ישראל התחזק מאוד".