סא"ל ל
סא"ל ל צילום: דובר צה"ל

סגן-אלוף ל׳, מפקד טייסת 113 (״הצרעה״), הוא הטייס שיירט את המל"ט האיראני בשבת לפנות בוקר.

"הטייסת הוזנקה למשימת הגנת שמי המדינה. זיהינו שמדובר במל״ט איראני וכשהוא חצה את הגבול הפלנו אותו בשטח מדינת ישראל. הטייסת ערוכה ומוכנה לכל מה שיוטל עליה", סיפר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול לאירועים הביטחוניים בגבול הצפון ואמר כי "ישראל תגן על עצמה מפני כל התקפה ומפני כל ניסיון לפגוע בריבונות שלנו - אירן עשתה ניסיון כזה היום. היא הפרה את הריבונות שלנו".

"קיימתי היום שורה של התייעצויות עם שר הביטחון והרמטכ"ל", הוסיף. "אירן החדירה כלי טיס שלה לשטחה של ישראל משטח סוריה. חיל האוויר הפיל את כלי הטיס הזה, ופגע במרכז השליטה והבקרה ששיגר אותו".

ראש הממשלה ציין כי "ישראל גם תקפה בעוצמה מטרות איראניות וסוריות אחרות שפעלו נגדנו. זוהי גם הזכות וגם החובה שלנו ואנחנו נמשיך לממש אותן ככל שיידרש. שאף אחד לא יטעה בכך".

ראש מטה חיל האוויר תא"ל תומר בר אמר כי המל"ט האיראני שהה במרחב האווירי של ישראל במשך כדקה וחצי וכי מודבר בדגם מתקדם.

על פי ההערכות, האיראנים לא ציפו לתגובה ישראלית כפי שהייתה בעומק סוריה לאור העובדה שהבסיס מאוכלס גם באנשי צבא רוסים. כתוצאה מהתקיפה חלק מהבסיס האווירי T4 יצא משימוש. בנוסף, הושמדו מספר בניינים בשדה, מבנה ששימש את החיזבאללה נהרס, מתקן השליטה בכטב"מים הושמד ומספר כטב"מים שהיו בשדה הושמדו.

בתמונות שפרסם דובר צה"ל ניתן לראות את בסיס חיל האוויר הסורי T4 הסמוך לתדמור, שאיראן החלה בחודשים האחרונים להשתמש בו כבסיס שלה וממנו כאמור שוגר המל"ט האיראני שחדר לשטח ישראל לפנות בוקר. "איראן וכוח קודס של משמרות המהפכה פועלים זה תקופה ארוכה משם, בגיבוי כוחות צבא סוריים ובאישור המשטר הסורי", נמסר מדובר צה"ל.

בתוך כך בחיל האוויר מעריכים כי מטוס ה-F-16 התרסק בשבת בכניסה לקיבוץ הרדוף כתוצאה מטיל נ"מ סורי שפגע בו וגרם להפלתו. קצין בכיר בחיל האוויר אמר כי הטייסים לא הספיקו לדווח ברשת הקשר על הנטישה. אחד הטייסים נפצע באורח קשה והשני קל. מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, פרופ' רפי ביאר, אמר כי יש שיפור מסוים במצבו של הפצוע קשה ומצבו ממשיך להיות יציב. הטייס השני אמור להשתחרר בשעות הקרובות.