זוכרים את יאיר
זוכרים את יאירצילום: אודי טנא

כ-600 בני אדם השתתפו בערב לזכרו של אברהם שטרן "יאיר", מחולל מחתרת לח"י שנרצח לפני 76 שנים.

העיתונאית סיוון רהב מאיר שוחחה באירוע עם שלושה ילדים של לוחמי המחתרות: יאיר שטרן בנו של מנהיג הלח"י אברהם שטרן, הרב עמי פייקובסקי בנו של לוחם הלח"י שלמה פייקובסקי ואיש העסקים רמי לוי, בנו של לוחם הלח"י מרדכי לוי.

יאיר שטרן התייחסו לדמותו של אביו ואמר "הדמות של יאיר מאירה ככל שהשנים מתרחקות. יש פה טוהר של מנהיגות מסוג אחר. יש געגוע למנהיג שייקח אותנו לזמנים אחרים, שיהיה נקי כפיים עם חזון ולא יעסוק בתככים מפלגתיים. יש געגוע".

הרב עמי פייקובסקי סיפר "על המצבה של אמי כתוב 'האמא של המחתרות'. אני זוכר שהלכתי ליד המצבה שלה, כי ידעתי שיש מישהי שהיא גיבורה. אמרו לי אחרי שנים שזו אמא שלי. בבית הוחבא נשק. לשם באו הלוחמים לנוח ולאכול".

פייקובסקי נזכר בערגה באותם הימים וסיפר אנקדוטה שמעידה על לוחמי הלח"י, "ביקשתי מאבא שיספר לי סוד צבאי על הלח"י. הוא סיפר כי הייתה מזוודה שהשתתפה ברצח של הרוזן ברנדוט. שאלתי את אבא מי עשה זו. אבא אמר לי 'אני לא יודע'. יצחק שמיר אמר לי אחרי שנים כי כאשר אבא שלך נכנס לחדר לא הייתי צריך להדליק את האור. שאלתי את אבא מי עשה את הרצח. אף אחד לא יודע מי זה. ביקשתי משמיר שיגיד לי מי רצח את ברנדוט. הם לא אמרו מילה והעבירו נושא".

על הליך התשובה שעבר סיפר הרב פייקובסקי "אני בעל תשובה. לא נולדתי דתי. אנשל שפילמן אחד מלוחמי לח"י אימץ אותי בתור הבן שלו כי היה לו רק בנות.

איש העסקים רמי לוי העיד כי "אבא הסתיר את זה שהוא היה לוחם. הוא היה עובד עירייה ופחד על הפרנסה שלו. אבא שלי נפצע באחת הפעולות. מתי שמואולוביץ מנכ"ל משרד ראש הממשלה בזמן בגין אמר לאבא שלי שהוא חייב לו את החיים שלו בזכות המנהרה שנחפרה במגרש הרוסים והצילה את חייו".

לוי הוסיף כי "לא הכירו בנכי המחתרות כנכי צה"ל. לא עברו חודשיים ודבר זה שונה בחקיקה. אבא הצטרף בגיל 15 ללח"י והדביק כרוזים לאחר מכן היה לוחם בנשק ממש. אבא שלי התגייס לצבא, באחד המסדרים הוא נפל ולא ראו שהוא נכה בכלל".

לשאלתה של סיוון רהב מאיר איך הם יצאו ילדים 'נורמלים' השיב שטרן, "היתה הרבה אהבה בבית למרות שאבא לא היה. היו דברים אז שקשה לתאר היום. אנשים הקריבו הכל כדי להביא עצמאות וריבונות למדינה הזו".