אחד מהנערים שהגיעו לישראל
אחד מהנערים שהגיעו לישראלצילום: איציק בלניצקי

למעלה ממאה נערים יהודים מרוסיה, אוקראינה, איטליה, גרמניה, הונגריה, צרפת וספרד הגיעו אתמול לשבוע של מסע יהודי בישראל במסגרת מסע בני מצוה ייחודי אותו הם יקיימו במשך שבוע באתרים ומקומות קדושים בכל רחבי הארץ .

המסע נערך ביוזמת אגף 'מורשה' שב'מרכז רבני אירופה'. זו השנה התשיעית בפרויקט להבאת נערים בגילאי בר מצווה למסע חינוכי, לימודי וחווייתי בארץ ישראל, כשבשיאו יתקיים טקס עליה לתורה בכותל המערבי. הנערים רובם ככולם רחוקים מיהדות ומקשר לזהות היהודית. את הנערים מלווים רבני הקהילות מערי המוצא. לכל קבוצה צמוד לכל אורך המסע מדריך הדובר את שפתה.

בנוסף לסיורים ולאטרקציות, יתקיימו גם פעילויות חינוכיות־חברתיות. חלק מהפעילויות יהיו במסגרת הנפרדת של כל קבוצה וקבוצה וחלק במסגרת הכללית של המשלחת כולה. התכנית נבנתה באופן שבו בכל הימים ינתן דגש על מה יכולים הנערים לקחת מהחוויה להמשך חייהם.

בשלושת הימים הראשונים של המסע ישהו הנערים בצפון הארץ. הם יבקרו, בין השאר, בכפר התלמודי קצרין, בו יראו כבישת זיתים לייצור שמן זית ויפגשו סופר סת"ם ממנו ישמעו על תהליך כתיבת פרשיות התפילין וייצור ה'בתים'. בהמשך השבוע הם גם יקיימו ביקור חווייתי בפרדס אתרוגים ומאפיית מצות בכפר חב"ד וישמעו על שרשרת הדורות.

אנשי 'מרכז רבני אירופה' שבאגף 'מורשה' פועלים בקרב קהילות יהודיות ובפרט קהילות הקטנות במזרח ובמערב אירופה להביא זהות יהודית דרך פעילות סביב השנה ובפרט בחגים.

פרויקט הדגל הוא מסע בני מצווה לישראל, שמסכם לימוד נושאים יהודיים במשך 3 חודשים, ואשר נמשך שבוע ברחבי ארץ ישראל, בו משתתפים הנערים והנערות מסע בני מצווה נערך לילדים שלא זכו לחוש שבת או ימי שבוע כמו יהודים, כיוון שאינם מתגוררים בסביבה יהודית.

גולת הכותרת של המסע צפויה להתקיים ביום חמישי. ברחבת הכותל המערבי יקבלו הנערים תפילין, במעמד בראשות רב הכותל והמקומות הקדושים הג"ר שמואל רבינוביץ' ואישי ציבור. חלק מהתפילין נרכשו בסיוע תרומה נדיבה של איש העסקים רמי לוי.