עמירם לוין: שאפו לממשלה ולצה"ל

האלוף במיל' עמירם לוין דוחה את הביקורת שנמתחה על דבריו וקובע כי במהלך הצבאי האחרון בצפון נהגו הממשלה וצה"ל כראוי וכמצופה מהם.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשע"ח

עמירם לוין: שאפו לממשלה ולצה"ל-ערוץ 7
עמירם לוין
צילום: פלאש 90

מפקד פיקוד צפון לשעבר, האלוף במיל' ואיש מפלגת העבודה כיום, עמירם לוין, מתייחס בראיון ליומן ערוץ 7 לסיכויי ההסלמה בגבול הצפון, להתמודדות הישראלית עם הנוכחות האיראנית המאסיבית בסוריה וגם לביקורת שהוטחה בו כאילו טען או רמז לקשר בין חקירות נתניהו לתגובה הישראלית החריפה לשיגור המל"ט האיראני.

"חזיתי את מה שהתרחש וקיבלנו את ההוכחה לכך שצדק", אומר האלוף במיל' לוין ומפרט: "הבהרתי שההתלהמות ושליחת המסרים היהירים בתקשורת גורמים להסלמה ולא להרתעה, וההרתעה צריכה להיעשות במעשים של הצבא ודיפלומטיה שקטה מאחורי הקלעים. זה מה שקיבלנו שלשום. האיראנים, שאשמים בתקרית הזו, ניסו להחדיר מל"ט לצרכים שלהם לשטח ישראל, חשבו שלא נאתר אותו, חיל האוויר איתר ויירט אותו ובהמשך תקפנו תקיפה מסודרת של הגנת הנ"מ של הסורים והאיראנים. פעלנו בדיוק כפי שצריך. המעשים הללו הוכיחו בדיוק את מה שטענתי, כאשר לא מתלהמים ונותנים לצה"ל לפעול נכון משיגים את הקווים האדומים וגם את ההרתעה הנדרשת".

"כל הכבוד לחיל האוויר ולצה"ל. ממשלת ישראל, ראש הממשלה ושר הביטחון פעלו כמו שצריך", אומר לוין המחדד ומבהיר כי במקרה האחרון נהגה ממשלת ישראל כראוי לעומת פעמים קודמות בהן ביקר את מה שנראה היה כהתלהמויות מסלימות.

"אמרתי פעמים רבות, ואני חוזר על כך, שהתלהמות והפגנת כוח תקשורתית שמחליפה את המעשים השקטים ואת הדיפלומטיה לא מרתיעה וגוררת להסלמה, כי היא לא משאירה לצד השני ברירה. סיורים מתוקשרים, הצהרות של קווים אדומים וכו'. כשאתה רוצה לקבוע קווים אדומים אתה קובע אותם במעשים של צה"ל ובדיפלומטיה שקטה ישירות לפוטין ובדרכים עקיפות לאיראן לסוריה ולחיזבאללה".

"בפעולה של ממשלת ישראל וצה"ל עשו בדיוק את מה שהיה צריך לעשות, פעמיים, פעם אחת כשהגנו על הריבונות הישראלית, ובפעם השנייה כשהענישו אותם על הפגיעה בריבונות ושרטטו קווים אדומים בפעולה צבאית נכונה ללא דיבורים והצהרות. הפעולה הזו היא בדיוק הפוך מהדברים הקודמים שלא יצרו והרתיעו אלא רק יצרו מתיחות. את זה אמרתי ואני חוזר ואומר כעת".

לדברי לוין "מגיע שאפו לצה"ל ולממשלת ישראל ואני הראשון שאומר זאת. לעומת זאת כשבחודשים האחרונים יצאו בהצהרות טענתי שזה לא מרתיע אלא רק מוביל להסלמה. אני אומר כל הזמן שאת הקווים האדומים ואת ההרתעה יוצרים בפעילות מדודה כפי שעשינו שלשום ונצטרך לעשות כנראה גם בעתיד וכנראה עשינו בעבר, חלק מוצהר וחלק לא. לעומת זאת כשמוסיפים לזה הצהרות תעמולה ומחיאות כפיים מהספסלים האחוריים התלהמות זה משיג את התוצאה ההפוכה".

בדבריו מחדד שוב לוין וקובע כי "הפעולות שלשום היו נכונות. החובה של ישראל היא להגן על הריבונות של המדינה. המל"ט יורט. היות ופגעו בריבונות ניצלנו את זה במעשים ולא בדיבורים".

על דבריו מהעבר ובהם ביקר את הצהרות הממשלה והעומד בראשה, הוא מוסיף: "אמרתי שהולכים להסלמה וזה קרה. בפעולה נכונה של צה"ל בשמירה על הריבונות ובהענשה, וכאשר מתלהמים זה עושה את ההפך והיות ואני לא חושב שראש הממשלה לא מבין בתקשורת, ולכן כשעסקו בהתלהמות אמרתי ששם אני לא מבין למה הדברים נעשים. אני עומד מאחורי הדברים האלה".

ומה באשר לעתיד? לוין מעריך כי "תהיינה עוד תקריות ותהיינה עוד הסלמות, ולכן לישראל יש את הזכות לשמור על הריבונות שלה ועל האזרחים שלה ולעשות ככל שהיא יכולה כדי למנוע התעצמות של איראן או של כנופיות החיזבאללה לאורך הגדר. את זה עושים בפעילות מודיעין מדודה ושקטה. לזה מצרפים דיפלומטיה שקטה עם כל הגורמים הפוליטיים והמודיעיניים וללא התלהמות והשתחצנות".

כשנשאל אם להערכתו האופוזיציה תעמוד תמיד לימין הממשלה בזירה זו, משיב לוין כי "עבורי בנושאי ביטחון אין אופוזיציה ואין קואליציה. כשפועלים נכון אני אומר את זה, וכשפועלים לא נכון אני גם כן אומר את זה מבלי להתחמק".

"ישראל צריכה להגן על עצמה. האויב המהותי שלנו, שאנחנו יכולים להתגבר עליו אם נתכונן נכון, זה החיזבאללה שמכסה את רוב שטחי ישראל בטילים ומאיים על אזרחי ישראל. לכן צה"ל והמדינה צריכים להתכונן לאפשרות שבה הוא יידרש להכריע את החיזבאללה. יותר מכך אני אומר, צה"ל יידע לעשות את זה במספר ימים ולא יחזרו על שגיאות צוק איתן שכדי להכריע זה לקח חמישים ושישים יום כשאזרחי ישראל תחת אזעקות במקלטים. צה"ל יודע לעשות את זה".

לדבריו הערכה זו לפיה בכוחו של צה"ל להכריע את המערכה מול חיזבאללה בתוך זמן קצר בהרבה מכפי שהיה בעבר, תקפה גם לעידן האיראני בסוריה. "אני חלוק על הגישה שבהתלהמויות ובגישות תקשורתיות מוחצנות, שלדעתי הן טעות, טוענים שאין יותר חיזבאללה ולבנון מצד אחד וסוריה מצד אחר. הכול חזית אחת ונטפל בכולם יחד. זה לא נכון ולא תואם את הגישה האסטרטגית שבה מרכזים מאמץ מול האויב האמתי ומונעים התערבות של גורמים אחרים. העבר הוכיח במלחמת לבנון הראשונה והשנייה שכאשר תקפנו את החיזבאללה ושמנו כוחות מרתיעים מול הצד הסורי הסורים ישבו בשקט, גם כשהשמדנו להם את סוללות הטילים. יש סיכוי גדול שאם נתמקד נכון ונכריע את חיזבאללה בתוך ימים ספורים שאם נפעל נכון איראן וסוריה ישבו בשקט".