חיוכים ואינטרסים. פוטין מארח את נתניהו
חיוכים ואינטרסים. פוטין מארח את נתניהוצילום: חיים זך, פלאש 90

ד"ר איזבלה גינור, עמיתת מחקר במכון טרומן באוניברסיטה העברית, מומחית ליחסי רוסיה והמזרח התיכון, קובעת בראיון ליומן ערוץ 7 כי אל לה לישראל לצפות לתיאום אינטרסים כלשהו בינה לבין רוסיה.

"האינטרסים היחידים שקרובים לפוטין זה האינטרסים שלו ושל רוסיה. אסור לטעות ולחשוב שיש אינטרס משותף ביננו לבין פוטין ורוסיה", אומרת ד"ר גינור וקובעת כי כעת האינטרס של רוסיה ושל פוטין הוא "להגיע לבחירות שלו לנשיאות ב-18 במרץ בלי אירועים קשים שעשויים אולי לפגוע בדבר העיקרי שנחוץ כעת לבחירות הללו, זו התייצבות של מצביעים. מה שחשוב לפוטין ולאנשיו זה ההתייצבות לבחירות".

גינור מדגישה כי אמנם ברור לכל אדם, בין בתוך רוסיה ובין אם מחוצה לה שפוטין הוא שייבחר, אך "אם ההתייצבות תהיה קטנה מדי המשמעות היא שאנשים הפסיקו לתמוך בו, וזה מאוד יקשה על פוטין בניסיון שלו לשנות את החוקה כדי לאפשר בחירה שלישית ברציפות לכהונה".

את ההתייצבות ההמונית הזו של מצביעים רוסים ישיג פוטין ברגיעה כוללת ובשקט אזורי במזרח התיכון. "ההתייצבות תושג אם לא יהיו הרוגים במזרח התיכון, אם יהיה שקט ומכל כיוון יהיו מחמאות עד כמה רוסיה עזרה לסוריה. הוא צריך שקט אבסולוטי במזרח התיכון ללא הרוגים", אומרת ד"ר גינור המזכירה כי "מי שפועל על אדמת סוריה זה לא רק צבא רוסי סדיר אלא גם צבא פרטי וגם שם יש הרוגים. פוטין זקוק לשקט תעשייתי כעת מכל הכיוונים".

כשנשאלה אם ישראל אינה יכולה לראות בשאיפה של פוטין לשקט אזורי מעין חולשה שאותה תוכל לנצל בדרישתה ממנו להרגיע את האיראנים תמורת השקט שהוא חפץ בו, משיבה ד"ר גינור וקובעת כי לא מדובר בחולשה של הנשיא הרוסי, אלא תכונה של פוליטיקאי המאחל לעצמו שקט אבסולוטי.

"אני מצטערת לומר, אבל יש הרבה יותר אינטרסים משותפים בין רוסיה לאיראן מאשר בין רוסיה לישראל, ואת זה לא כולם כאן מבינים עד הסוף. איראן קרובה לגבולות של רוסיה ולגבולות של אסיה התיכונה, ויש חשש גם לרוסיה וגם למדינות שהיו שייכות בעבר לברית המועצות שלוחמים של דאע"ש מרוסיה, מאוזבקיסטאן, קסזחסטאן טורקמניסטאן ותגיג'יסטאן ועוד חוזרים הביתה ויכולים עכשיו לחזור ולעשות שמח במדינות שלהם. מה שמפחיד עוד יותר את רוסיה זו זליגה לכיוונה ופתיחת חזית שם. אלו שניים מהאינטרסים המשותפים לרוסיה ואיראן מעבר לאינטרסים של נפט וגז בים הכספי. יש עוד דברים נוספים שהם אינטרס משותף בין רוסיה לאיראן. אין אינטרס כזה בין רוסיה וישראל. שמעתי גם מדען רוסי שאמר שהוא פסימי בשיתוף האינטרסים בין רוסיה וישראל ושהישראלים צריכים לקחת את זה בחשבון".

על משמעותה של עובדה זו אומרת ד"ר גינור כי ראשית מדובר בהפנמה ש"אנחנו לבד. פוטין דרש מנתניהו לשבת בשקט ולא להגיב לשום דבר. אנחנו רואים את עצמנו לא מגיבים לרחפן או מלט שיבוא בעתיד לשטח ישראל? נסתבך כשאנחנו לבד בשטח. אין לנו תמיכה מהאמריקאים, ספק אם יש את התמיכה האירופית ואין תמיכה רוסית. איראן תוכל לעשות כל מה שהיא רוצה והיא במסלול ישיר לישראל. לא צריך להיות מדען גדול כדי לראות זאת".

מה שאולי בכל זאת ירגיע את האיראנים, אומרת ד"ר גינור הוא ש"איראן תרצה לשמוע לבקשה הרוסית לשמור על שקט עד הבחירות, ואולי גם עד המונדיאל שיתקיים ביולי. זו נקודה נוספת שחשובה לפוטין, שלא יקלקלו לו את כל ההשקעה בהכנות למונדיאל".

את דבריה חותמת ד"ר גינור בהמלצה להנהגה הישראלית לנוכח האיומים מצפון: "צריך אצלנו לתת דעת על מקלטים, כי לחלק גדול של האוכלוסייה אין מקלטים. צריך להכין עתודה של כבאים וצוותים רפואיים, כי אם איראן מאיימת עלינו בשיגור בו זמני של ארבעים אלף טילים נצטרך את הכוחות המיומנים הללו".