"צה"ל הוא לא חברה לשיוויון חברתי"

ראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז, התייחס בצהריים (שני) במסגרת כנס ירושלים ה-15 של עיתון "בשבע" לסערה סביב השירות המשותף בצה"ל.

"צריך לזכור שזה צבא העם והשאלה היא האם אתה צריך לומר דבר רע על משהו שאתה מתנגד אליו או שאתה נותן לזמן לעשות את שלו ובודק אחרי שנה-שנתיים מה ההשפעה של זה", אמר אלמוז.

הוא הוסיף שמבחינתו הצורך הצבאי הוא הקובע, ולא החתירה לתת עוד ועוד תפקידים קרביים לחיילות.

"יש כאן עניין שאני חוזר עליו בתוך הצבא. אני לא חברת כוח אדם ולא חברה לשיוויון חברתי. לי יש צורך מבצעי וביום פקודה המערכים של צה"ל צריכים להיות כשירים גם פיזיולוגית. אני מצטער שאני מאכזב. יש מקומות שאני צריך נשים וזה לא יחידות קרביות. אני לא מנהל על פי אג’נדה, אלא מה יביא לניצחון לישראל וצה"ל".

הוא התייחס לדיווחים על ירידה במוטביציה לגיוס וטען, "אני חושב שממהרים להוציא את דיבת הנוער שלנו רעה. אני חושב שיש מוטיבציה לשירות קרבי ובכלל לשירות בצה"ל. יש אמנם ירידה אבל אנחנו צריכים לחזור לפעולות חינוכיות כבר בבית הספר".

אלמוז הוסיף כי "הצבא צריך להיות של כולם. השורות מלאות ורואים את זה כאשר מדברים עם בני הנוער. מרחב המיון שלנו הוא זה שהצטמצם. המוטיבציה נותרה בעינה אלא שבשונה מהעבר פחות רוצים להגיע ליחידות הקרביות וזו העבודה שעלינו לעשות".

לדבריו, אין לו עניין או כלים למדוד את מספר הקצינים חובשי הכיפות. "זה לא משהו שאני רוצה לבדוק או לדעת ולא רק ביחס לציבור הדתי אלא בכלל, ביחס לכל קבוצה ותת קבוצה. מבחינתי העיקר שיש קסדה על הראש. מה שיש מתחת לקסדה פחות חשוב. למרות שאני רוצה שיהיה ברור שחלקה של הציונות הדתית בצבא גדול מאוד".

האלוף אלמוז ביקש גם להרחיק את הפוליטיקה מהצבא. "יש שינוי בעניין הזה. נעשתה עבודת מטה מאסיבית והתברר שחלק מאותם מכונים שעסקו בחינוך צה"לי ניצלו את זה למטרות אחרות, לעיתים פוליטיות. אנחנו עכשיו חוסמים את הגופים שמנסים להכניס פוליטיקה לצבא".