ליברמן בקריית שמונה
ליברמן בקריית שמונה צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ביקר הבוקר (שלישי) בקריית שמונה, בסיור שתוכנן מראש ללא קשר להתחממות בגבול הצפון בסוף השבוע.

עם זאת הוא ניצל את ההזדמנות כדי לומר שישראל לא מוגבלת בתגובתה לפרובוקציות מהצד הסורי. "אנחנו מנהלים את העניינים גם בנחישות וגם באחריות. אין שום מגבלות ואנחנו לא מקבלים שום מגבלות", אמר ליברמן.

הוא הוסיף, "פעלנו בצורה נחושה וצריך להבין שלכל צעד שאנחנו נעשה פה, קודמת עבודה רבה. הכל צריך לעשות באופן מדויק, מתוכנן, מחושב. אנחנו נגיב על כל פרובוקציה, אנחנו נמשיך להגן על האינטרסים הביטחוניים החיוניים שלנו ובכלל. אם אני רוצה לעשות פרפרזה על הפתגם הידוע - 'זה לא הזמן לנבוח, זה הזמן לנשוך' - ואנחנו ננשוך חזק. אני מקווה שלא נצטרך לעשות את זה".

הוא הוסיף כי הקשר עם רוסיה חשוב, למרות שלעתים נראה שהרוסים אינם נמצאים לצד ישראל. "זה קשר שמוכיח את עצמו, זה קשר יעיל, גם כשאנחנו לא מסכימים עצם העובדה שיש דיאלוג פתוח וכן מונע הרבה חיכוכים מיותרים, זה ברור שלכל צד יש אינטרסים משלו, כל צד רואה את התמונה אחרת. אבל יחד עם זה בשנים של מלחמת אזרחים בסוריה הצלחנו להימנע מחיכוך ישיר וזה גם הישג בפני עצמו."

שר הביטחון ציין את שביעות רצונו מהבעת העמדה הנחרצת של ארה"ב לצד ישראל לאחר ההתקלות בגבול. "ראינו לאחר הפעולה לפני כשלושה ימים שארה"ב התייצבה בגלוי, נתנה גב למדינת ישראל ואנחנו מודים על כך. הם לא מבקשים את העצות שלנו וקטונתי מלתת להם עצות איך לנהל את ענייני הביטחון ומדיניות החוץ שלהם, אבל בהחלט אנחנו מאוד מרוצים מהגיבוי שארה"ב נתנה למדינת ישראל".

ליברמן התייחס גם לניסיון הלינץ' בג'נין. "קודם כל תודה שהחיילים נמצאים בריאים, אי אפשר להגיד שלמים. הם עברו אירוע לא פשוט, אבל בסופו של דבר החיילים והחיילת נמצאים כולם בחיים".

"לגבי שיתוף פעולה והתיאום הביטחוני, ראינו את תוצאות. פה מגיעה כמובן גם מילה טובה לאותו תיאום ביטחוני וגם לשוטרים הפלסטינים, אבל גם הפלסטינים מבינים שתיאום ביטחוני זה אינטרס הדדי וזה אינטרס משותף, לכן גם הם וגם אנחנו משמרים את התיאום הביטחוני. גם העובדה שהנשק הוחזר לפנות בוקר, גם זה אומר שיש תיאום ביטחוני עמוק בשטח ואני מקווה שזה יישמר", סיכם שר הביטחון.