רוני אלשיך
רוני אלשיך צילום: הלל מאיר/TPS

פרסום המלצות המשטרה בפרשות 1000 ו-2000 צפוי להיות בימים הקרובים ויש סבורים שאף בשעות הקרובות.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו על נחיצותן וחשיבותן של ההמלצות הללו עם עורך הדין נתי רום, עורך דין פלילי הסבור כי מדובר למעשה ב"המלצות שלא מעלות ולא מורידות", ולכן פרסומן מיותר.

"מי שקובע אם התיק מבשיל לכתב אישום זו הפרקליטות, ולכן ההמלצות מיותרות. באיזון שבין זכות הציבור לדעת לבין הליך הוגן ברור שההליך ההוגן יגבר כאן. משטרת ישראל אמונה על החקירה. כעורכי דין פליליים אנחנו משחררים מי שהמשטרה החשידה אותם והמליצה עליהם כחשודים ובית המשפט משחרר אותם השכם והערב. לכן אין צורך למשטרה לפרסם המלצות".

עוד מציין עו"ד רום וקובע כי למשטרה אין סמכות מפורשת בחוק לפרסום המלצות שעלולות להיות גם כלי ניגוח פוליטי, נתון שיש להישמר ממנו מאד.

על הטענה לפיה המשטרה מכירה את פרטי התיק לעומקם ולכן חשוב לשמוע את עמדתה, אומר עו"ד רום כי "דווקא בתיקים הרגישים הללו, שבהם כל המלצה יכולה לפגוע בחשוד, יש פרקליט מלווה, כלומר שהפרקליטות לא צריכה המלצות מהמשטרה כי הפרקליט המלווה איתם.

''לכן דווקא בתיקים הללו אין שום משמעות להמלצות, מה גם שכשהיועמ"ש ירצה הוא יוכל לבקש ולקבל את ההמלצות ללא פרסום. פרסום יכול לגזור את דינו של אדם בטרם ההליך המשפטי וזה דבר שאסור שייעשה. אנחנו רואים אנשים שעולמם חרב עליהם בעקבות פרסום כזה".

מדבריו של רום עולה כי סברתו לפיה אין לפרסום המלצות אינה נוגעת רק לאישי ציבור שעתידם יכול להיחרב בעקבות המלצות, אלא גם לאזרח הפשוט, שגם עולמו עלול לקרוס מבלי יכולת לתקן. "זה איזון בין זכות הציבור לדעת שהיא זכות חשובה, לבין הליך הוגן. המשטרה תפקידה לחקור, ולפעמים היא מאשימה חפים מפשע כדי לסגור תיקים ולהציג תוצאות בחקירה ולכן הפרדת הרשויות כאן היא קריטית. אנחנו עוסקים בדיני נפשות ולכן חוק שמונע פרסום ומונע חריצת דינו של אדם לפני שהוא מגיע לבית משפט הוא ראוי ונכון".

באשר לרצונו של הציבור לדעת מה מצבו הפלילי של העומד בראש המדינה, מזכיר עו"ד רום כי "הציבור יידע את הדברים אחרי החלטת הפרקליטות ולא צריך לדעת לפני החלטת הפרקליטות. בנוסף כאמור, הפרקליט יוכל לקבל סיכום של חקירת המשטרה. לכן אין כאן פגיעה בתיק אלא יש כאן איזון ומניעת כניסה לזירה הפוליטית ולניגוח פוליטי והרס קריירה וחיי אדם עוד לפני שהובא בפני שופט".

לנוכח כל אלה סבור עו"ד רום כי בתום חקירת המשטרה יש להסתפק בהגשת סיכומי החקירה, הצגת הראיות והפרוטוקולים שיועברו לפרקליטות שהיא הגוף האמון על החלטות שכאלה.

להערכתו של רום עמדה זו שאותה הוא מציג רווחת בקרב "סנגורים שרואים מדי יום איך חפים מפשע משוחררים ואיך המשטרה מבקשת להחשיד ולהפליל חשודים ובית המשפט משחרר וקובע שאין כאן תיק. חייבים להגן על האנשים במישור הפוליטי ובמישור הפרטי. המשטרה תחקור, תעביר ראיות והפרקליטות ובית המשפט יחליטו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו