''תתחילו את הריבונות עם החוק שלי''חזקי ברוך

חבר הכנסת חיים ילין (יש עתיד) מתייחס בראיון לערוץ 7 במלאת 13 שנים לעקירה והגירוש מגוש קטיף לתחושות הקשות שליוו את המהלך.

לדבריו בעוד כולם מתייחסים לסוגיית העקירה והגירוש על פי אג'נדה פוליטית בעוד הוא מבקש להתייחס לפן הרגשי של עקירת אדם מביתו והרס בית שמשפחות בנו. "אף אחד לא יכול לדמיין את זה. זו הסיבה לכישלון", הוא אומר ומוסיף כי נתון נוסף הוביל לכישלון העקירה וזוהי החד צדדיות שאינה יכולה להתקיים בפועל.

"בלטה אחת של ארץ ישראל אתה לא זז ממנה בלי הסכם", אומר ילין וכשהוא נשאל אם להערכתו לו היה הסכם והחמאס היה שולט בעזה אם אכן הוא היה מקיים את ההסכם, הוא משיב: "אני חושב שאם היה הסכם שמשתף את ארה"ב, רוסיה והמדינות הערביות המתונות הכול היה אחרת לגמרי".

ילין טוען כי בשעתו דרש לבצע את המהלך מתוך הסכם, אך נענה בכך שהדבר יותיר את ישראל ברצועה, כלומר שהדבר בלתי אפשרי, ולכן עדיף לבצע את המהלך ללא הסכם ובאופן חד צדדי.

עוד מוסיף חבר הכנסת ילין ומציין כי "הוכח שרמת החיים ברצועת עזה הייתה אחרת לחלוטין כל עוד היינו שם. תמיד קינאו בעזה. רמאללה הסתכלה על עזה בקנאה והיום זה הפוך".

על שאלת הלקח, אם נלמד או לא, מהעקירה, אומר ילין כי אינו בטוח כלל ועיקר שהלקח נלמד. "מדינה שלא מספחת את ההתיישבות ורק מדברת על זה, ממשלה שלא מסוגלת להעביר בחוק סיפוח של 130 דונם מנסיגת ים המלח כשאין שם ולו פלשתיני אחד וניתן להקים שם מיזמים של פיתוח תעשייתי גם למוסלמים גם לנוצרים וגם ליהודים ביחד, הגיע הזמן לריבונות לפחות על זה, תתחיל את הריבונות מהחוק שלי, מים המלח, ותמשיך הלאה. תוכיח לכולם שבכל מקום שאתה נמצא יש קידמה, שכולם מתעשרים, ואז הכלכלה תנצח".

לדבריו העיקרון לפיו לא תהיה נסיגה ללא הסכם מובא במצע מפלגתו 'יש עתיד'. "מקסימום ביטחון, מקסימום יהודים ומקסימום שטח. תוכל לשרטט לבד את הגבול ואת ההסכמה לפי שלושת העקרונות הללו".

בהמשך השיחה עמו התבקש חבר הכנסת ילין להתייחס לסוגיית המלצות המשטרה וזימונו של המפכ"ל לדיון בכנסת. ילין מבהיר כי הוא מתנגד להפגנות בפתח תקווה ולהפעלת הלחצים על היועץ המשפטי לממשלה, "אני מתנגד לכך בתוקף ואני מתנגד בכל תוקף גם ללחץ שמופעל על משטרת ישראל. אי אפשר להכניס פוליטיקה בדבר הזה".

כשנשאל אם ראיון המפכ"ל ב'עובדה' אינו פוליטיזציה של המהלך המשטרתי שב ילין והדגיש את התנגדותו ללחץ על שני הצדדים, ,כשאתה רוצה לחקור חשדות נגד נבחר ציבור דרוש כמה שיותר שקט".