עו"ד עמיקם חרל"פ
עו"ד עמיקם חרל"פצילום: עצמי

לא משנה כמה ננסה להכין את עצמנו לרגע הזה, תאונות דרכים הן בדרך כלל בלתי ניתנות לחיזוי, וזאת משום שגורמים רבים עלולים להיות מעורבים בהן, ולאו דווקא אנו נהיה אשמים בעצמם התרחשותן.

מדובר לעיתים במצבי לחץ לא פשוטים, ולכן חשוב מאוד להיות מודעים לזכויות שלנו בכל רגע נתון, ולדעת כיצד לפעול במידה ונקלענו למצב שכזה, על מנת למצות את זכויותינו ברגע האמת.

דבר ראשון שחשוב לדעת, הוא כי לעניין הפיצוי בתאונת דרכים אין שאלת אשם. הכוונה היא, כי גם אם הנפגע אשם בעצם קרות התאונה, הוא עדיין יהיה זכאי לפיצוי במסגרת ביטוח החובה. סוגיה זו מוגדרת בחוק כ"אחריות מוחלטת", ושאלת גובה הפיצוי היא בהתאם לחומרת הפגיעה של כל אדם.

כמו כן, חשוב להבין כי חברות הביטוח הן הנתבעות ברוב המקרים. חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע, כי על המבטח חלה אחריות מוחלטת למתן פיצוי בגין נזקי תאונות דרכים, ללא קשר לשאלה על מי מוטלת האחריות לתאונה. זאת, במידה ויש בידי הנהג המעורב ביטוח חובה בר תוקף ורישיון נהיגה כחוק. התביעה מוגשת כנגד מבטחי הרכב שבו ישבת (בין אם כנהג או כנוסע), או כנגד מבטחי הרכב שפגע בך.

היקף הפיצוי לנפגע בתאונת דרכים מתחלק לשתי קבוצות מרכזיות. הראשונה, נזק מיוחד, כלומר נזקים שאירעו בעבר ויש להוכיחם כמו- הפסדי שכר לעבר, אובדן ימי מחלה, עזרת בני משפחה בעבר, הוצאות רפואיות, נסיעות וכדומה. הרכיב השני צופה פני עתיד ונקרא "נזק כללי" ובתוכו מגולמת הפסדי השכר העתידיים שייגרמו כתוצאה מהתאונה עד לגיל פרישתו, הפסדי פנסיה עתידיים, הוצאות רפואיות ועזרה עד למותר ימי חייו.

רכיבים אלו משתנים ממקרה למקרה ותלויים בנסיבות שונות כמו הכנסה, גיל וגובה הנכות. כמו כן, מתווסף רכיב נוסף (יחסית זניח) המגלם את עוגמת הנפש והכאב והסבל שנגרמו כתוצאה מהתאונה. במקרים מורכבים ישנם רכיבים נוספים כמו הוצאות התאמת דיור, עלויות מטפל זר במקרים קשים, ועוד.

מהו סדר הפעולות שיש לעשות במידה ונפגעתם בתאונת דרכים?

בפן המשפטי, מומלץ להגיע לטיפול רפואי כמה שיותר בסמוך לתאונה כיוון שפניה למוקד רפואי מספר ימים לאחר התאונה, אמתית ככל שתהיה, יכולה לעורר סימני שאלה רבים ולהעמיד את אמינותכם בספק, שכן חברות הביטוח, וביטוח לאומי עלולים להגיע למסקנה כי הפונה "מזייף" את מצבו הרפואי רק בכדי לקבל פיצוי כספי גבוה יותר. בנוסף, חשוב להעלות בזמן הבדיקה כל פציעה ולו הקטנה ביותר, כיוון שאין לדעת אילו נזקים עלולים להתפתח בהמשך.

יש לערב את משטרת ישראל מוקדם ככל האפשר ובסמוך לתאונה במקרה שיש נפגעים, שכן במקרה כזה, המשטרה פותחת "תיק תאונה" ומציינת את הפגיעה, מקום התאונה ואת הפינוי, במידה והיה, דברים הרלוונטיים להמשך ההתנהלות בתיק.

גם במקרים בהם נראה לנפגע כי מדובר בפגיעה קלה, מומלץ להתנהל מול חברת הביטוח בסיוע עו"ד בקיא ומנוסה בתחום תאונות דרכים. ההבדל בסכומים המוצעים בין נפגעים לא מיוצגים לבין פנייה מסודרת של עו"ד מנוסה ובקיא בתחום, יכולים להגיע להפרשים של שמיים וארץ. עורך הדין הבקיא בתחום ובדקויות על בסיס יומיומי, יכול באמצעות מסמכים שונים וכישרון מו"מ, להאיר על נקודות ואלמנטים שונים הזרים לאדם שאינו בקיא בתחום ולמצות את מלוא זכויות הנפגע.

במקרים רבים, נזקי גוף כמו פגיעות אורתופדיות בצוואר ובגב, ובעיות נפשיות כמו פוסט טראומה, נוטים להתגבש רק כעבור מספר חודשים, ולעיתים אפילו לאחר שנה מיום התאונה. לכן, מומלץ להיבדק בבית החולים על מנת לשלול פגיעות חמורות ולבצע צילומים ובדיקות במידת הצורך, ולקבל הנחיות למעקב במידה והמצב יוחמר. כמו כן, על הנפגע לדאוג לקבל את כל הטיפולים הרפואיים הנחוצים במהלך התקופה הנ"ל, תוך שהוא פונה לרופאים המתאימים לפי תחום מומחיותם, ולוודא כי הם רושמים בתיקו הרפואי את כל תלונותיו והטיפולים שהוא מקבל.

יש להתייעץ עם עורך דין טרם העברת כל מידע לגורם שלישי, שמא מדובר בחוקרים מטעם הביטוח. במקרים מסוימים, חברות הביטוח שולחות חוקרים שמתחזים לאנשי הביטוח הלאומי על מנת להוציא מהנפגע מידע שיכול לפגוע בו בהמשך. חוקרים אלו, בדרך כלל מקליטים או מתעדים את השיחה ללא ידיעת הנפגע, ולאחר מכן משתמשים בכך נגדו בבית המשפט.

חשוב לדעת כי שכר טרחה של עורכי הדין הינו קבוע בחוק עפ"י חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ומי שאחראי לשלם אותו היא חברת הביטוח הנתבעת. מכאן עולה למעשה, כי שכר הטרחה משולם כולו על ידי הנתבעים, כלומר חברת הביטוח, ולא על ידי הנפגע.

את מי ניתן לתבוע במקרה שבו הרכב הפוגע אינו מבוטח בפוליסת ביטוח חובה?

ככלל, במקרה שנהג או נוסע נפגעים בתאונת דרכים, יש לתבוע את חברת הביטוח מתוקף פוליסת ביטוח החובה של הרכב. במקרה של פגיעה כהולך רגל או רוכב אופניים, פוליסת הביטוח הרלוונטית היא של הרכב הפוגע.

ההתנהלות במקרה של היעדר ביטוח חובה תלויה בנסיבות. במידה ואדם נפגע מרכב ללא ביטוח-(כנוסע או כהולך רגל) תיבחן האפשרות לפיצוי מקרנית- קרן ממשלתית לפיצויי נפגעי תאונות דרכים שתפקידה לפצות את מי שנפגעו מרכבים חסרי ביטוח, במקרים של "פגע וברח", ובסיטואציות נוספות.

אם הנהג הוא זה שנפגע, והוא נהג ללא רישיון בתוקף ו/או ללא ביטוח חובה, הוא לא יהיה זכאי כלל לפיצוי.

יחד עם זאת, יש לבחון כל מקרה ומקרה לגופו. במקרים בהם לא אפשרי לתבוע את ביטוח החובה, נבדקת האפשרות לתביעה כנגד נהג הרכב הפוגע/אשם בעצמו. להבדיל מתאונת דרכים רגילה, יש להוכיח במקרה זה אשמה ונזק שלא באמצעות חוק נפגעי תאונות דרכים, ועלויות התביעה הן גבוהות באופן משמעותי.