נתניהו
נתניהוצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המשפטן ד"ר חיים משגב מכנה את סיכומי המשטרה בתיקי נתניהו ''עלובים ופתטיים'', ומשמיע ביקורת חריפה על כך שח"כ יאיר לפיד הוא עד מפתח בפרשה על אף שנחשב ליריב הפוליטי המשמעותי ביותר של נתניהו.

"נדמה לי שמישהו מאוד נחפז להגיש את הסיכומים הללו מסיבות ממש לא ענייניות, אולי משיקולים זרים. הסיכומים לא אפויים די צורכם וכמעט אין לי ספק שפרקליטות המדינה תחזיר את תיקי החקירה למשטרה כדי לעשות השלמות כאלה ואחרות", מנבא ד"ר משגב.

לדבריו, ''כל סיכומי המשטרה נראים כל כך עלובים ופתטיים, כל כך לא ראויים, וכאשר שואלים אותי 'האם המשטרה היא פוליטית' התשובה היא כן, לעיתים זה קורה. כשאתה קורא את ההדלפות מהשנתיים האחרונות אתה מבין שמישהו רצה להגיע לתוצאה כלשהי. כשאתה קורא על המעורבות של יאיר לפיד אתה מבין שנפלנו לתהום שאינני יודע את סופה".

ד"ר משגב טוען כי בתיק 1000, פרשת המתנות, היה צריך לחקור את יאיר לפיד ולא את נתניהו, "יש לי חשדות מסוימים איך המשטרה הגיעה ליאיר לפיד. הרי אחת המטרות של בנימין נתניהו הייתה לסייע לתיקון חוק מסוים שהיה אמור להטיב עם עשרות אלפי חוזרים ארצה, לא רק עם ארנון מילצ'ן, אבל זה לא קרה.

"שר האוצר דאז יאיר לפיד, שנפגש לא אחת עם ארנון מילצ'ן גם בזמן שהוא תפקד כשר אוצר, וצריך לזכור שלפיד עבד אצל מילצ'ן ושהם היו חברים טובים, צריך לחקור מדוע יאיר לפיד לא מפסיק את הטיפול שהוא כרוך בניגוד עניינים בעניינו של ארנון מילצ'ן.

"יש לי חשדות מסוימים שהם קשורים לאנשים מסוימים איך המשטרה בכלל עלתה על זה אבל זה בוודאי לא קושר את בנימין נתניהו לעשייה לא ראויה. החוק עצמו חוקק בתקופת ממשלת אולמרט. בתקופה שבה יאיר לפיד היה שר האוצר הייתה הצעה להאריך את תקופת הפטור, זה לא לטובת ארנון מילצ'ן אלא לטובת כל אלה שחוזרים מחו"ל, כדי לעודד אנשי עסקים לחזור מחו"ל, לכן קשה לי עם הסיכומים הללו''.

ד"ר משגב משמיע ביקורת על העיתונאים בכלי התקשורת, ''ואני קורא את הפרשנויות של העיתונאים שהם עצמם מוטים ומלווים בשנאה רבה כלפי נתניהו, מאז הפעם הראשונה שהוא זכה בבחירות ב-96', ואני לא מבין מדוע אנחנו עושים לאיש הטוב הזה את כל מה שאנחנו עושים לו, אני פשוט לא מבין את זה".

ד"ר משגב מסביר מדוע בקבלת הסיגרים אין שוחד, "קשה לי לראות למשל בתיק 1000 שבו מייחסים לבנימין נתניהו קבלת שוחד מארנון מילצ'ן, קשה לי להאמין שארנון מילצ'ן כאשר הוא נתן לבנימין נתניהו התכוון לשחד אותו הרי צריכה להיות כוונה פלילית הן של הנותן והן של המקבל, ואני לא מעלה על דעתי שזה מה שקרה כאן.

"אז מציינים כל מיני אירועים שלכאורה נתניהו סייע להם או ניסה לסייע למילצ'ן, זה קשקוש מוחלט. אין לי ספק שכך יתרשמו גם בפרקליטות וגם במשרדי היועץ המשפטי לממשלה".

והוא מוסיף, "החקירה הסתיימה ביום שבו היא התחילה. נתניהו קיבל סיגרים, אולי גם בקבוקי שמפניה, לטעמי זה לא ראוי אבל זה לא יותר מפגיעה בחוק המתנות שזה לא חוק פלילי אלא מנהלי. מכאן ואילך במשך שנתיים מה שחיפשו החוקרים זה להראות שנתניהו נתן את התמורה לסיגרים, שזה שוחד, כלומר שהוא קיבל את הסיגרים תמורת מעשה הקשור לתפקידו, וצריך להראות מעשה, ולכן שנתיים הם חיפשו עשייה של נתניהו לטובת ארנון מילצ'ן ולא מצאו.

"כל מה שמדברים על ויזות ועל פנייה לשר האוצר דאז יאיר לפיד בעניין החוק או על אותו מיזם בסביבת ים המלח שבו גם ארנון מילצ'ן היה מעורב, אני לא חושב שעשייה מהסוג הזה כרוכה בפלילים, זו עשייה שאמורה לעזור לסייע לכל עם ישראל לכן אין כאן שוחד.

''לכן מבחינתו של ראש הממשלה יש מקום לאופטימיות כאשר הוא אומר 'לא היה כלום ולא יהיה כלום', הוא בהחלט צודק כל מה שמצאו זה שהוא קיבל סיגרים אבל לא בהיקפים שהם מדברים, לא בהיקפים של מיליון שקל, האם אתה יכול לעשן סיגרים במיליון שקל? זה קשקוש".

לדבריו יש לחקור את בכירי המשטרה ואת המפכ"ל על האשמות החמורות שהם הטיחו בראש הממשלה, "כאשר אני קורא את סיכומי המשטרה יש לי הרגשה ממש לא טובה, מורגש שמי שכתב אותם מאוד לא אהב את נשוא החקירות ואנחנו היום יודעים גם למה.

"אולי בעבר לא ידענו אבל היום אנחנו יודעים שראש להב 433 ניצב רוני ריטמן ייחס לבנימין נתניהו את תפירת התיק נגדו, כלומר הוא חשב שנתניהו שלח קצינת משטרה כדי שתתלונן נגדו על הטרדות מיניות ואפילו על ניסיון למעשים מגונים בכוח. כאשר שמעתי את מפכ"ל המשטרה זחוח מאין כמותו מתראיין אצל אילנה דיין, אני לא הבנתי מדוע הוא לא פתח בחקירה על העניין הזה.

"אם רוני ריטמן אומר שנתניהו יזם תלונת שווא נגדו ולתלונת השווא הזאת חוברים גם מח"ש וגם מפכ"ל המשטרה לשעבר,יוחנן דנינו, הדבר הראשון שהמפכ"ל היה צריך לעשות זה לפתוח בחקירה ולא לתת לעניין הזה להיגרר הלאה".