"דורשים מהרבנות הצבאית למלא תפקידה"

מאות תלמידי ישיבות הסדר ישתתפו ביום ראשון בכנס הכנה לגיוס, בהשתתפות הרב דב ליאור, הרב יגאל לוינשטיין ורבנים נוספים.

רפאל לוי , ל' בשבט תשע"ח

הרב אריאל בראלי
הרב אריאל בראלי
צילום: חזקי ברוך

הרב אריאל בראלי והרב משה שחור המובילים כנס הכנה לגיוס עבור תלמידי ישיבות הסדר, השמיעו ביקורת על הרבנות הצבאית וטוענים כי היא אינה מהווה כתובת אמיתית עבור פניותיהם של החיילים הדתיים.

הכנס יתקיים ביום ראשון הקרוב בישיבת ההסדר "אפיקי דעת" בשדרות, בהשתתפות הרב דב ליאור, ראש מכינת עלי הרב יגאל לוינשטיין, רב פיקוד צפון במיל' הרב בני מכלוף, ראש מכינת עצם הרב חיים ברוך וראש ישיבת מצפה רמון הרב צבי קוסטינר.

הרבנים בראלי ושחור טוענים שהרבנות הצבאית פועלת כאשר ידיה קשורות מאחור, וקולו של הרבצ"ר לא נשמע. "יש תחושה קשה, תחושה שאין לחיילים כתובת חזקה ברבנות הצבאית. אנו דורשים מהרבנות הצבאית למלא את תפקידה, לא לפחד להשמיע אמירות ערכיות ברורות.

''ראשי הישיבות והר"מים לא אמורים להחליף את הרבנות הצבאית אלא רק לתמוך מבחוץ. בשנים האחרונות עשה רושם שהרבנות הצבאית יצאה מחוץ לתמונה, זו תופעה שאסור להשלים עמה", אומרים השניים.

במהלך הכנס יושק הספר "והיה מחניך קדוש" של הרב דרור אריה - ר"מ בישיבת שדרות, העוסק בהלכות צניעות ובדברי אמונה ומוסר הנוגעים לחיילים בתחום זה.

​על רקע העימותים בין צה"ל לבין ראשי ישיבות ההסדר בשל פקודת השירות המשותף, הרבנים שישתתפו בכנס יקראו לתלמידי ההסדר ​בלקחת אחריות על עולמם הרוחני במהלך השירות בצה"ל. "אין יראת שמיים מדי א' ויראת שמיים מדי ב'. הרמה הרוחנית שהתלמידים הקפידו עליה בישיבה צריך להישאר ללא שינוי בצבא" אומר הרב דרור אריה.

"​החיילים לא יכולים לבנות על כך שהרבנים באזרחות ננהל עבורם את המאבק כשהם שותקים. יש להם הלכות ויש להם חובה לעמוד על שלהם. אם הם ידרשו, אנחנו ניתן להם את מלוא הגיבוי", אומר הרב אריה.