ג'ורג' סורוס
ג'ורג' סורוסצילום: רויטרס

לאחר העימות הפומבי בין ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, למיליארדר היהודי הונגרי-אמריקאי ג'ורג' סורוס, סביב הסיוע של איל ההון לכניסת פליטים מוסלמים להונגריה, ממשלת הונגריה מחליטה לנקוט צעדים חוקתיים נגד סורוס.

הצעת חוק חדשה שאמורה לעבור בפרלמנט ההונגרי תוציא מחוץ לחוק כל ארגון שיסייע או יממן כניסת פליטים להונגריה.

על פי החוק, שר הפנים ההונגרי יצטרך להעניק אישור והיתר פעילות עבור כל ארגון הפועל לתמיכה במהגרים, או לשלול את המשך פעילותם בטענה ל"פגיעה בביטחון הלאומי".

בין היתר מופנה החוק כלפי ארגונים המבצעים עבודה משפטית, קמפיינים, מפיצים מידע או מגייסים מתנדבים לסייע למהגרים המגיעים להונגריה ממדינות אחרות. החוק החדש גם יטיל מס בסך 25 אחוזים על כל הארגונים שיקבלו סיוע כלכלי בינלאומי שמטרתו לסייע למהגרים המבקשים להיכנס לתחומי הונגריה.

סעיף נוסף בחוק יאפשר לשר הפנים ההונגרי להוציא צווי מניעה לכניסתם של פעילי ארגונים לא ממשלתיים להונגריה, במטרה למנוע מהם לסייע לפליטים המבקשים להיכנס למדינה.

החוק החדש הוא חלק מהמלחמה שהכריזה הונגריה על ג'ורג' סורוס, המיליארדר היהודי הונגרי-אמריקאי, שתרם סכומי עתק בשנים האחרונות לסייע לפליטים להיכנס להונגריה ולמדינות אחרות באירופה, והקים ארגונים לא ממשלתיים שנועדו לסייע לפליטים להיכנס לאירופה.

ארגוני זכויות אדם המסייעים לפליטים גינו בחריפות את החוק החדש. "החוק הזה יתן לממשלה אפשרות לממש את מטרותיה ולפעול נגד ארגונים לא ממשלתיים. במציאות, החוק הזה אינו קשור להגנה על הביטחון הלאומי או הגבולות, אלא רק לחנוק את מי שעובד כדי לסייע לאנשים במצוקה" אמר גאורי ואן גוליק, מנהל אזור אירופה בארגון "אמנסטי".