אורי אריאל
אורי אריאל צילום: ישראל ברדוגו

לכבוד,
ח"כ בנימין נתניהו
ראש ממשלת ישראל

שלום רב,

הנדון: כדורגל בשבת – ועדת ההיתרים להיתר ענפי

יותר מששמרו ישראל על השבת- שבת שמרה על ישראל

בעקבות הדיונים שהחלו בהמשך לעתירת התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית, בשמם של מאות שחקנים שומרי מסורת החפצים לשחק בימות החול, להלן הצעה לפשרה של הרגע האחרון ע"מ למנוע את הביזיון שבה במדינה יהודית ידו של רה"מ תחתום חלילה על היתר לחלל שבת לצורך שאינו חיוני כלל ועיקר.

משחקי ליגת העל כיום מרוכזים על ימים שבת, ראשון ושני, כדי להגדיל רייטינג צפייה. כבר כעת כ-65% מהמשחקים בליגה זו הוסטו לימות החול מטעמי תגמולי זכויות שידור.

אי לכך תמורת סכום קטן נוסף ניתן להסיט את השליש שנותר לימות החול, מטעמים חזקים הרבה יותר, והוא כבוד השבת במדינה ומניעת כפיה חילונית על מאות שחקנים שבקשו זאת מתוקף חוק יום המנוחה.

בנוסף, בג"צ עלול שלא לאשר את המשך המשחקים גם כך, מה שייצור מצב שבו כל המשחקים מליגת הנוער ועד ליגת העל- יאלצו ביום אחד לעבור לימות החול.

אי לכך מוגשת בזאת הצעת פשרה שתאפשר לכל הצדדים לחיות בשלום עמה ולמנוע החלטות ממשלתיות קשות מנשוא;

1. הליגה הלאומית שמשחקת בימי ו' ומסיימת את המשחקים בכניסת השבת- תזוז שעה אחת אחורה בימי ו' כבר כעת, ע"מ לאפשר לכל המשתתפים ובכללם השחקנים, המאמנים, השוטרים והצלמים- להגיע הביתה לפני כניסת שבת.

2. ליגת העל בהדרגה של 3 שנים והחל משנת 2019 תוך הפחתה מתמדת בוועדה משותפת שהגדרת סמכויותיה יהיה לאשר כל שנה 30% פחות חילול שבת והעתקה לימות החול של המשחקים (שנה הבאה צפוי אצטדיון אחד להסתיים ולהקל מהעומס)

3. תינתן למשרד הספורט הוראה לבנות באופן מיידי 3 אצטדיונים לליגת העל בצפון מרכז ודרום - עם תקציב נאות מהאוצר לשם כך. הנושא יוגדר כמשימה דחופה לתכנון וביצוע מיידי ובכך לפתור את כל בעיית צפיפות המשחקים של ליגה זו.

4. מנהלת הליגה תפוצה ב-25 מלש"ח לשנה למשך 3 שנים (עד לגמר החוזה שחתמה עם בעל זכויות השידור), כדי להחזיר את הנזק שעלול כביכול להיגרם לו מירידת רייטינג - סכום זה ישולם לאלי עזור ע"י המינהלת שהוא הבעלים של זכויות השידור.

5. העתירה של התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית תימחק.

6. ליגת הנוער והליגות הנמוכות תמשכנה לשחק בשבת. (אין לזה קהל, שוטרים או שידור) יצוין שרוב התקציב שוועדת שרעבי ציינה שנדרש לבניית מגרשים- היה בגלל משחקי הנוער שאין להם היכן לשחק.

שבת שלום וחודש טוב,
אורי יהודה אריאל הכהן
שר החקלאות ופיתוח הכפר