שמחה ולאה גולדין
שמחה ולאה גולדין צילום: יוני קמפינסקי

משפחתו של סגן הדר גולדין הי"ד, שגופתו מחוזקת בידי חמאס בעזה, הגישה הבוקר (ראשון) עתירה דחופה לבג"ץ בדרישה למתן צו על תנאי וצו ביניים בנוגע להחלטות הממשלה לשחרר גופות מחבלים שביצעו פיגועים כנגד אזרחי ישראל, שוטרים וחיילי צה"ל.

את העתירה הגישו בשם המשפחה היועצים המשפטיים פרופ' אביעד הכהן, עו"ד עודד סבוראי והקליניקות המשפטיות במכללת שערי משפט.

המשפחה מתבססת על החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני מינואר 2017, בה צוין כי ישראל תחזיק בגופות מחבלים ש"ביצעו אירוע טרור חריג במיוחד" וכן "בגופות מחבלים בשיוך חמאס".

לטענת משפחת גולדין, מאז התקבלה החלטת הקבינט חרגה הממשלה מספר פעמים מהחלטותיה. כך, ביום שישי האחרון שוחררה לקבורה גופתו של המחבל נימאר ג'מאל מהכפר בית סוריק, שביצע את הפיגוע בישוב הר אדר, בו נרצחו שלושה ישראלים. ב-23 ביולי 2017 שיחררה הממשלה את גופות שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית, בו נרצחו שני שוטרים. ב-17 במרץ ישראל השיבה לקבורה מחבל מבית ג'אלה לאחר שחמאס ארגן ועמד מאחורי הפגנות לשחרורו ברמאללה מול מוסדות הרשות הפלסטינית.

המשפחה מבקשת מבג"ץ לקבוע כי על הממשלה לתת התראה של 72 שעות בטרם היא מחזירה גופות מחבלים שביצעו פיגועים וכן ליישם באופן מלא את החלטות הקבינט בעניין שחרור הגופות.

"נתניהו והקבינט לא מותירים לנו ברירה אלא לפנות לסעד משפטי על מנת שהחלטות הקבינט, שהתקבלו בכובד ראש, ייושמו באופן מלא", אמרו במשפחת גולדין. "החזרת גופות של מחבלים שביצעו פיגועים שחמאס מתפאר בהם היא מסר של חולשה וכניעה לטרור. כל החזרת גופת מחבל הינה הפקרה של לוחמי צה"ל ואזרחי ישראל", הוסיפו.