ספירולינה
ספירולינה צילום: יח"צ

בדיוק כמו שיש גיבורי על, לפחות בחוברות קומיקס ובדימיון שלנו, כך יש גם מזונות עם כוחות מיוחדים, או לפחות כך מספרים לנו כל מני אנשים עם טון סמכותי בחלוקים לבנים בטלויזיה.

אז מאיפה צצו כל מזונות העל הללו ומה רע במזון הרגיל שלנו? פירות אקזוטיים כמו מאקי ברי, גוג' ברי, אבקות של שורשים מצ'ילה ואצות למיניהן כמו ספירולינה, חורכים את שוק התזונה, שוק תוספי המזון והויטמינים, והרפואה האלטרנטיבית, כשהשימוש בהם הופך נפוץ ואף שגרתי יותר ויותר. אנשים רבים מחפשים בנרות את המאכלים השונים והאקזוטיים שיעשו את השינוי המיוחל בחייהם ובבריאותם מבלי לרדת תמיד לעומקם של דברים ולבדוק אם זה יעיל, שכן לרוב אלה תוספים יקרים למדי ולא בטוח שכל כך הרבה אנשים היו ממהרים לרכוש אלמלא הפרסומים המפרגנים.

מה שרוב האנשים נוטים לשכוח, זה שהמזון המוכר והטוב שהם רגילים אליו, כמו ירקות ופירות ועלים טריים ואגוזים משלל סוגים אשר קל וזול הרבה יותר להשיג הם לעתים כל מה שצריך ואף יותר כשצורכים אותם במידה המספקת והנכונה. אין מה להגיד, מזון-על בהחלט נשמע הרבה יותר מפתה.

חלק גדול מהמשתמשים מעיד על שינוי לטובה ושיפור גופני או נפשי או שיפור כללי באורח החיים, חלק אחר לא מרגיש שום דבר שונה ומחקרים ממשיכים לסתור אחד את השני ולהציע את האפשרות ששיפור בעקבות ויטמינים, תוספים למיניהם או מזונות-על הם בעצם תופעת פלסבו. אז אמנם זה לא ברור לגמרי ולא מוכח מחקרית לכאן או לכאן אבל עובדה שחלק מהתוספים המוצעים עוזרים ללא מעט אנשים ועם זה אי אפשר להתווכח. ברוב המקרים, תוספי מזון, ויטמינים שונים ובטח שמזונות על אינם מזיקים אם לא מועילים, ולכן למעשה השוק הזה די פורח כי אם משהו שלא בהכרח יכול להזיק יכול לשפר את החיים לטובה זה מאוד אטרקטיבי.

אם נבחר להתמקד רגע דווקא בספירולינה, שם עולה בתחום מזונות העל, נוכל למצוא ברשת בעיקר המון יתרונות וסגולות ותכונות חיוביות ויהיה קצת יותר קשה למצוא חסרונות או נזקים. מהסיבה הפשוטה שבאמת הסיכוי לנזק כלשהו עקב שימוש בספירולינה הוא די קלוש וגם כי היא אכן בריאה ועשויה להיות בה תועלת מסוימת לאנשים לא מעטים.

למעשה, גם כאן זה סוג של ניסוי וטעייה, אם אתם מוכנים להשקיע את הכסף וזה לא חורג מהתקציב שלכם, שווה לכם לבדוק ספירולינה, בין אם בכמוסות או אבקה או בכל צורה אחרת או מינון - ייתכן שזה ירים פלאים את איכות חייכם ובריאותכם ויתרום לחיזוק מערכת החיסונית שלכם, יוריד את רמות הכולסטרול הרע וינקה את הדם, יאזן אתכם מבחינת משקל ושומן, יאזן אתכם מבחינה הורמונלית, תוסיף לתחושת האנרגיה והעירנות שלכם ותספק לא מעט ויטמינים להם גופכם זקוק. ייתכן שספירולינה תעשה רק חלק מהדברים הללו וייתכן מאד, שהיא אף לא תעשה עבורכם שום שינוי.

כל מה שלא ידעתם על ספירולינה – וממש כדאי לכם לדעת!