חוק המואזין חוזר
חוק המואזין חוזרthinkstock

חוק המואזין יקודם בקרוב במתכונת מחמירה יותר ממה שתוכנן בעבר, כך דווח הערב (שני) בחדשות 2.

על פי הדיווח, בגרסה שמגבשת ועדה בראשות השרים גלעד ארדן וזאב אלקין, יוטל קנס על מסגדים מרעישים בסך של כ-10,000 שקלים.

בנוסף יינתן למשטרה היתר לפשוט על מסגדים שהרעש הבוקע מהם חריג במיוחד ולהחרים את הרמקולים שלהם.

יו״ר סיעת ישראל ביתנו, ח״כ רוברט אילטוב, אמר בתגובה לדיווח, "אני מברך על מציאת המתווה שיאפשר את המשך קידומו של חוק המואזין. הגיע הזמן שנסדיר אחת ולתמיד את סוגיית מערכות הכריזה במסגדים, בכל העולם לרבות במדינות ערב הנושא מוסדר בחוק ואין שום סיבה שישראל תהיה שונה בעניין הזה. למאות אלפי אזרחים ישראלים הגרים בשכונות המעורבות מגיע לישון בשקט".

ח"כ מוטי יוגב הוסיף, "התיקון לחוק הרעש שבא להסדיר גם את האכיפה על בתי תפילה בשעות המנוחה עבר היום את אישורם של השרים לבטחון פנים והגנת הסביבה ויובא לדיון בוועדת החוקה של הכנסת לשם העלאתו לקריאה ראשונה במליאת הכנסת".

"זהו חוק חשוב ומוסרי, ליהודים וערבים כאחד המבקשים לישון את שנתם בשקט. אנו שמחים על הכוונה לקדם את הצעת החוק למען אזרחי מדינת ישראל, ומצפים לקידומה בהקדם האפשרי. קיבלנו פניות רבות, מיהודים וערבים, המבקשים לקדם את החוק. לפני כמאה שנים לא היו רמקולים, ואין כל סיבה שקריאה לתפילה תפריע את מנוחתם של אנשים בשעות לילה מאוחרות או בשעות הבוקר המוקדמות", אמר יוגב.

נזכיר כי בחודש מרץ שעבר,אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית את הצעות החוק נגד מערכת הכריזה בבתי התפילה - חוק המואזין.

מדובר בשתי הצעות שונות, האחת של חברי הכנסת רוברט אילטוב ועודד פורר, ואילו השנייה של חברי הכנסת מוטי יוגב יוגב ודוד ביטן.

על פי ההצעה הראשונה של חברי הכנסת אילטוב ופורר, כיום קובע החוק למניעת מפגעים, התשכ"א–1961, איסור על אדם לגרום רעש חזק או בלתי סביר, אם הוא מפריע או עשוי להפריע, לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים.

בהצעה נקבע כי הפעלת מערכת כריזה בבית תפילה, יראו אותה כרעש חזק או בלתי סביר כאמור. מוצע גם כי השר להגנת הסביבה, בהסכמת שר הפנים יהיה רשאי לקבוע בצו מקרים שבהם יותר השימוש במערכת הכריזה.

על פי ההצעה השנייה של חברי הכנסת יוגב וביטן, ייאסר על אדם להפעיל מערכת כריזה בבית תפילה המצוי באזור מגורים, בין השעות 23.00 ל-7.00 למחרת וכן לאסור על הפעלת מערכת כריזה בבית תפילה בניגוד להוראות החוק הנוגעות לרעש בלתי סביר והוראות שנקבעו לפי חוק. מוצע גם לקבוע כי העובר על הוראות כאמור, דינו קנס עד 10,000 שקלים חדשים ולא פחות ממחצית הקנס כאמור.

שתי ההצעות עברו לידי ועדה שהיתה אמורה לגבש מהן הצעת חוק אחת במטרה שהיא תוכל גם להיאכף כראוי.