פרופ' אלכס לובוצקי
פרופ' אלכס לובוצקי צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית

משרד החינוך הודיע הערב (שני) על זכייתו של פרופ' אלכס לובוצקי בפרס ישראל בתחום חקר המתמטיקה וחקר מדעי המחשב.

לובוצקי הוא מתמטיקאי בעל שם עולמי, חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, ועמד בראש מכון איינשטיין למתמטיקה של האוניברסיטה העברית.

בנימוקי ועדת הפרס בראשות פרופ' עפר זיתוני ובהשתתפות פרופ' אילון לינדנשטראוס, פרופ' יוסי עזר ופרופ' איל קושלביץ צוין כי "עבודותיו השפיעו על תחומים רבים במתמטיקה ובמדעי המחשב ובפרט על התחום של גרפים מרחיבים ושימושיהם".

"פרופ' אלכס לובוצקי הוא מחשובי החוקרים בעולם בתורת החבורות. מחקריו מתפרשים על פני כל חלקיה של תורה זו: חבורות סופיות, אינסופיות, חבורות טופולוגיות, אלגבריות, אריתמטיות ועוד", כתבו חברי הועדה.

לובוצקי הנרגש אמר לאחר ההודעה על זכייתו בפרס, "זוהי תחושה גדולה, כיף גדול. ברוך השם, זכיתי למספר פרסים במהלך חיי אבל הפעם זו תחושה מדהימה - הכרת התודה של האומה חשובה מפרסים בינלאומיים אחרים. שר החינוך נפתלי בנט התקשר אלי לברך אותי לפני כחצי שעה, ויתר החברים לא מפסיקים לצלצל".

על תחום המדעים בישראל אמר לובוצקי, "הציבור לא מודע להישגים האדירים של מדינת ישראל בתחום המדעים, ואני חושב שזאת הזדמנות נפלאה להעלות על נס את המצוינות המחקרית והמדעית בארץ. הפכנו עם השנים להיות מעצמה עולמית בתחום המתמטיקה ויש דוגמאות רבות לכך. יש לנו סיבות רבות להיות גאים בהישגים שאליהם הגענו".

לובוצקי חיבר שלושה ספרים ולמעלה מ-130 מאמרים במתמטיקה ובמדעי המחשב, זכה לפרסים ותארי כבוד ישראליים ובינלאומיים רבים ובהם פרס ארדש, פרס רוטשילד, ופרס Ferran Sunyer i Balaguer על שניים מספריו. הוא המדען היחידי שזכה בפרס בינלאומי זה פעמיים.

שמו של לובוצקי מופיע מאז שנת 2003 ברשימת ISI היוקרתית של המדענים המצוטטים ביותר בעולם. פעמים רבות הופיע ברשימת המורים המצטיינים של האוניברסיטה העברית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו