מפכ"ל המשטרה:
"הנחקרים מדליפים לתקשורת"

מפכ''ל המשטרה השתתף בדיון ועדת הפנים של הכנסת בעקבות הראיון שנתן לאילנה דיין בתוכנית "עובדה", רגע לפני פרסום ההמלצות בתיקי רה"מ

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ה' באדר תשע"ח

מפכ''ל המשטרה רנ''צ רוני אלשיך השתתף הבוקר (שלישי) בדיון ועדת הפנים של הכנסת, שמתקיים בעקבות הראיון שהעניק אלשיך לתוכנית ''עובדה''.

במהלך הראיון לאילנה דיין, אלשיך רמז כי ראש הממשלה נתניהו שלח חוקרים פרטיים לעקוב אחרי קצינים המשטרה שעוסקים בתיקי החקירה של נתניהו.

הדיון הנפיץ נפתח בוויכוח בין יו"ר הועדה ח''כ יואב קיש (הליכוד) לבין ח"כים מהאופוזיציה. חברי הכנסת אחמד טיבי ולאה פדידה התפרצו לדבריו של קיש והוצאו מהוועדה. פדידה צעקה לעבר קיש "אתה תינוק ברמות".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) לאלשיך כי ''הראיון שנתת לעובדה הוא בלתי מתקבל. נכנסת לתפקיד ולקחת על עצמך את כללי ההתנהגות המתאימים. מבחינתי הראיון הזה נגמר בדקה הראשונה שלו.

''אדוני המפכ''ל, אתה לא מחלק ציונים לראש ממשלה בדמוקרטיה. הראיון הזה היה כולו תאונת דרכים קשה מתחילתו ועד סופו'', הדגיש סמוטריץ'.

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) תקפה את יו"ר הוועדה ח"כ קיש ואמרה "אתה מנסה להלך אימים על המשטרה ועל שלטון החוק אך ורק כי היא מנהלת את החקירות נגד ראש הממשלה. אתם עושים משפט שדה למפכ"ל". קיש השיב לה: "אני דוחה מכל וכל את הטענות שלך כלפי".

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) קרא בדיון להקים ועדת חקירה ממלכתית "לבדיקת התנהלות המשטרה בחקירה של מפורסמים ונבחרי ציבור".

"לתחושתי ולתחושת לחלק גדול מהציבור, התנהלות המשטרה בפרשת חקירות רה"מ לא מקצועית, לא אובייקטיבית ולא תקינה. חשוב לי להבהיר שמשטרת ישראל עושה עבודתה נאמנה בנושא אכיפת החוק והסדר אולם כשיש חקירת נבחרים ומפורסמים המשטרה כושלת: החקירות שלהם מודלפות כמעט תמיד לכלי התקשורת".

ח"כ זוהר הוסיף "לתחושתי יש שיתוף פעולה מדאיג מאוד בין התקשורת למשטרה. המפכ"ל עצמו אמר שישנם גורמים שפעלו נגד החוקרים ורמז שהם מטעם רה"מ. הדברים חמורים ומדאיגים כיוון שהם הופכים את החקירות ללא אובייקטיביות ולמצב שהחוקרים לא מסוגלים להמשיך ולחקור ללא משוא פנים אם אלה טענותיהם. יש אינספור דוגמאות שהמשטרה פירסמה המלצות בקול תרועה רמה אך הן הסתיימו בקול ענות חלושה. הגיעה העת להקים ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את התנהלות המשטרה בתיקי אנשים מפורסמים ונבחרי ציבור".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) אמר בדיון "קו ישיר עובר בין יוזם הדיון מיקי זוהר לכך שהוא מחבר אותו לרצח רבין. אנחנו יודעים על מה בדיוק הדיון הזה. כל אחד מחברי הליכוד מוצא את הבמה שלו כדי להביע את הנאמנות המוחלטת לראש הממשלה. היה נכון יותר לקיים דיון על נאום השטינקר".

מפכ''ל המשטרה רוני אלשיך טען בדיון כי המשטרה לא מדליפה לתקשורת מידע מחקירות, והסביר כי הנחקרים מדליפים באמצעות עורכי דינם במטרה להעביר מסרים לנחקרים אחרים שאיתם הם לא יכולים לשוחח באופן ישיר.

"הנחקרים מגחיכים את החוקרים והחקירה כדי שהיא לא תשפיע עליהם ציבורית, לפעמים באופן בוטה. מישהו רצה להראות שהמשטרה מדליפה", אמר אלשיך והוסיף, "מעולם לא שוחחתי או פגשתי עם איש תקשורת בלי דובר וזה שומר על טוהר המשטרה. קראנו לזה 'איסור יחוד עם עיתונאי'".

"לא ייחסתי לראש הממשלה שום דבר", הדגיש המפכ"ל, "אמרתי שיש גורמים שרחרחו סביב גורמים שחוקרים את התיקים האלו. בעיני זה לא לגיטימי. הדבר החשוב היה למנוע את זה כדי לא לאפשר את ההפרעה לחוקרים".

אלשיך ציין כי התזמון של פרסום ההמלצות היה מתואם עם היועמ"ש. "הסיכום שהופץ עבר את עינו ואושר מילה במילה", אמר.

המפכ"ל אלשיך התייחס בנוסף לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו: "לא יכול להיות שלא תישמע הגרסה של כל המעורבים בפרשת הצוללות, לכן כשנשאלנו אם ראש הממשלה ייתן עדות, אמרנו בוודאי שכן, לא מדובר בחקירה תחת אזהרה".