לקראת חודש מרץ שבמהלכו יתגייסו מאות בני ישיבות הסדר, התכנסו תלמידים מכל הארץ בישיבת שדרות, לאירוע הכנה לגיוס תחת הכותרת ''והיה מחניך קדוש''.

בכנס השתתפו הרבנים דוד פנדל - ראש ישיבת שדרות, הרב שמואל אליהו - רבה הראשי של צפת, הרב דב ליאור, הרב צבי קוסטינר, הרב דרור אריה, הרב אריאל בראלי, סא"ל במיל' הרב בנימין מכלוף ורבנים נוספים.

הרב פנדל פתח את הכנס בפניה לכלי התקשורת שבאו לסקר את האירוע ואמר, "אנחנו הולכים לשעמם אתכם עם הרבה ציונות, עם הרבה כבוד לתורה, כבוד לרבנים, כבוד לרבנות הצבאית.

''תשמעו כאן הרבה תורה, הרבה מוטיבציה, הרבה הכנה לחיילות ולאחריות ולנאמנות לארצם ולתורתם. בשבילנו כותרת זו חידוש בהלכה ובאמונה, ומקווים שתשמעו הרבה כותרות כאלה", הדגיש הרב.

הרב שמואל אליהו אמר כי הוא מזהה שינוי מגמה בקרב מקבלי ההחלטות לאחר העמידה העיקשת של הרבנים והחיילים שומרי המסורת. הרב הדגיש כי המאבק הוא משום ש"אנחנו אוהבים את צה"ל ורוצים לחזק את צה"ל וגם לשמור את התורה, זה לא סותר, זה בא ביחד".

הרב דרור אריה, ר''מ בישיבת שדרות שחיבר את הספר 'והיה מחניך קדוש' שהושק בכנס, ציין כי בשנה האחרונה יש מאבק סביב פקודת השירות המשותף ופנה לבחורי הישיבה העומדים בפני גיוס: "אנחנו מטילים עליכם את האחריות, אתה נמצא במשימה מבצעית, אתה צריך לחשוב מה אומר עליך משה רבינו, לא מה יגיד עליך רזי ברקאי.

הרב אריה השמיע מסר גם לשמיניסטיות, ''את עכשיו לפני השירות, האם להתגייס לצבא או ללכת לשירות לאומי. את צריכה לחשוב מה הייתה אומרת אסתר המלכה, מה הייתה אומרת רחל אמנו, לא כוהנות הדת הפמיניסטיות שמולכות והופכות את הבנות שלנו לחיות נגד הטבע שלנו".

הרב אריה סיפר על הצער של אמו על שנאלץ להתגייס ולאחוז בנשק, "היינו רוצים שהבנים לא ישאו נשק. אנחנו לא רוצים מלחמות. אז עכשיו שגם הבנות שלנו ילמדו לאחוז נשק שישפוך דם?! זו לא דרכנו".