להזדעזע מפולין ולרוץ להיפגש עם עבאס?

החוקר יהודה שלם מתקשה להבין את ההיגיון בשמאל הקובל על הכחשת השואה הפולנית ובמקביל דוחק בנתניהו להיפגש עם מכחיש השואה אבו מאזן.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ה' באדר תשע"ח

ביילין עם עבאס
ביילין עם עבאס
צילום: עומאר בשירי, פלאש 90

שני מאמרים שפרסם איש השמאל והשר לשעבר יוסי ביילין, כמו גם מאמרים והתבטאויות נוספות של אנשי שמאל סביב הכחשת השואה בפולין ובמקומות נוספים ברחבי הגלובוס, מקוממים את ההיסטוריון והחוקר יהודה שלם, עמית מחקר במכון אריאל לביטחון ותקשורת, עמו שוחחנו ביומן ערוץ 7.

בדבריו מציג שלם מבט כולל וארוך שנים לאופן בו מטמיעים גורמים שהרסו את האנושות השכחה והשתקה של מעשיהם עד כדי גלורופיקציה של המעשים הרי האסון שביצעו.

"אם נתניהו יגיד שהוא הולך להיפגש עם מכחיש השואה אבו מאזן יש סיכוי שכל החקירות נגדו יתאדו", מעיר שלם כבר בפתח דבריו ומוסיף: "יש כאון משהו שיטתי. הנאציזם נתפס כגרוע ביותר, אבל מי שגרם לנאציזם להתפתח הוא הקומוניזם. ללא הקומוניזם לא היה בא הנאציזם לעולם ועם זאת הקומוניזם לא נתפס רע כל כך כמו הנאציזם. באותה שיטה של הקומוניזם אנחנו מתייחסים לאש"ף. הרבה אנשי שמאל בימיו כציוני ראו בו ממשיך של הנאצים".

בהקשר זה מזכיר שלם את דבריו של טבנקין ולפיהם אם רק היו יכולים היו הערבים ממשיכים את העבודה של היטלר.

"הסלחנות הזו היא תופעה הדומה לחיבוק שלו זוכה הקומוניזם. אנשים לובשים חולצות של צ'ה גווארה שכמעט גרם למלחמת עולם שלישית. בגשר 'קארל' בפרג יש דוגמא טובה נוספת, הצבא האדום פלש פראג ב-68' והשתלט על פרג. היה ניסיון של העם הצ'כי לקבל עצמאות וברז'נייב פלש עם טנקים לרחוב הראשי ובהמשך קיימת התעלמות ממחנות הריכוז שהקימו שם הסובייטים.

''ההיסטוריונית ענת אלבום מספרת בספרה על ביקור בגשר 'קארל' שם ראתה מזכרות מהצבא האדום. היא שואלת איך יכול להיות שבמדינה שסבלו מהצבא האדום מוכרים את המזכרות הללו. התשובה לכך היא שלקומוניזם יש שיטה להשכחת העבר שלהם, הם מייצרים מעבר ל'דו"ח חלק', הם שולטים בהיסטוריה ומדהים שדווקא ההנצחה שלהם היא שמשכיחה".

"לנין הוא אבי המהפכה הקומוניסטית, שגרם למותם של מיליוני אנשים, ולמרות זאת יש ברוסיה מוזוליאום על שמו. באחרונה דווח שרוצים למכור את המכונית של סטאלין. את המכונית של היטלר לא רוצים למכור בגרמניה. זה בגלל שבכל ברית המועצות לשעבר אין מונומנט ממלכתי לזכר רצח המוני הרוסים שנספו בניסיונות הכלכליים של הקומוניזים".

על הדרך בה השתלט הקומוניזם על התודעה ההיסטורית אומר שלם כי מדובר בכישרון מיוחד שפותח אצלם ובשמו ידעו להזמין אינטלקטואלים לברית המועצות והציגו בפניהם את הפרויקטים המגלומנים של סטאלין כעדות לרוסיה האחרת.

ובחזרה למקרה הישראלי, "כמו שיש את המוזוליאום לזכר לנין כך גם יש את הקבר של ערפאת ברמאללה. ההנצחה שלו משכיחה באופן פרדוקסלי את העבר שלו. הם מדברים על הלגיטימציה שלו כמנהיג לאומי. כל המשלחות שמגיעות לשם נותנות את הלגיטימציה לרוצח הזה", אומר שלם ומזכיר כי בין הקבוצות הללו כלולות גם קבוצות ישראליות שמגיעות מיוזמתן ובהם חברי כנסת ואנשי תקשורת שהפכו את הביקור למעין פולקלור.

"זה לא היה קורה בבונקר של היטלר. הגופה שלו נעלמה כי האמריקאים חששו שהמקום שבו היא תימצא יהפוך לפולחן עליה לרגל. גם בגרמניה אין שום מונומנט לזכר הנאצים, בניגוד לרמאללה ושם יש מונומנט לזכר ערפאת", הוא אומר ומציין כי מציאות שבה אדם כמו ג'יבריל רג'וב, מוחמד דחלאן או אחמד טיבי שהיה יועצו של ערפאת, מוזמנים לתכניות אירוח טלוויזיוניות קלילות הדבר מעניק להם לגיטימציה.

"מישהו מתאר לעצמו שהיו מזמינים כך יועץ להיטלר? דה גול או צ'רצ'יל היו נוהגים כך? היו יכולים לתת בסיום מלחמת העולם השנייה פרס נובל משותף להיטלר צ'רצ'יל ורוזוולט? זו המצאה שהישראלים נפלו לתוכה כי הפלשתינים למדו את השיטות של הקומוניסטים".

על מקורות הלימוד הקומוניסטיים לשיטות אלה מעיר ומציין שלם כי "ערפאת התלווה למסעותיו של נאצר בשנות השישים והשבעים ברוסיה ולמד את שיטות העבודה של מאו, שגם הוא היה רוצח המונים גדול יותר מהיטלר וסטאלין גם יחד והתמונות שלו עדיין מתנוססות בסין".

באשר למאמרי השמאל נגד הכחשת שואה ואנטישמיות בכל רחבי העולם, מבהיר שלם כי הם עצמם לא קוממו אותו והם כתובים בצורה טובה ויפה, אך על השמאל לערוך חשבון נפש כיצד יתכן שאנטישמיות אחת זוכה למתקפה וביקורת מצידו ואילו האנטישמיות האחרת, זו של השכן הפלשתיני, מתקבלת בהבנה וסלחנות.

"בעיני ביילין מה שקורה כאן זו לא אנטישמיות, מה שעושה אבו מאזן כשהוא משלם משכורות לרוצחים זה לא אנטישמיות, ומה שקורה בפולין זו אנטישמיות. יש כאן דיסוננס בהתנהלות המאבק באנטישמיות. צריך להחליט, או שאתה נאבק באנטישמיות או לא.

''אי אפשר להגיד שהערבים לא אנטישמיים והאירופיים כן. עם כל החומרה של מה שאמר ראש ממשלת פולין, הדברים מתייחסים למה שהיה לפני שבעים שנה, רוצים כעת לנתק קשרים עם פולין ובמקביל דוחקים בנתניהו להיפגש עם אבו מאזן שהוא גם מכחיש שואה וגם רוצה לעשות עוד אחת".