אמנים ישראלים נגד הפרלמנט האירופי

תערוכת קריקטורות ישראליות העוסקות בזכויות האדם באיראן נפתחה היום בבריסל, ליד הפרלמנט האירופי, שלא הסכים להציגה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ו' באדר תשע"ח

אמנים ישראלים נגד הפרלמנט האירופי-ערוץ 7
קריקטורה של האמן גיא מורד המוצגת בתערוכה
צילום: גיא מורד

בבריסל נפתחה היום (רביעי) תערוכת קריקטורות ישראליות שעוסקות בזכויות האדם באיראן, לאחר שהפרלמנט האירופי בחר שלא להציג אותה.

התערוכה, ביוזמת הוועד היהודי-האמריקאי (AJC) ו-TICPThe Israeli Cartoon Project, מציגה 20 קריקטורות פרי עטם של טובי האמנים בישראל, ומטרתה להעלות לדיון את הפרת זכויות האדם ע"י איראן ברחבי העולם, לצד סוגיית הכחשת השואה האיראנית, בקרב אנשי האיחוד האירופי.

התערוכה דנה בהפרת זכויות האדם ע"י איראן ברחבי העולם, בפגיעה בחופש הביטוי, דיכוי המיעוטים והקהילה הלהט"ב, הוצאות להורג ועוד. בין האמנים שמאחורי התערוכה – שי צ'רקה, אורי פינק וגיא מורד.

התערוכה תוכננה להיות מוצגת בפרלמנט האירופי, אך נתקלה בסירוב מפתיע. "צינזור התערוכה ממשיך את הקו הפסיבי של הפרלמנט האירופי מול ההתנהגות האגרסיבית והאלימה של המשטר האיראני מול אזרחי איראן עצמם ומול שכנותיה", אמרו בהצהרה משותפת חברי הפרלמנט האירופי אנדרס ויסטיסן, לארס אדקטוסוֹן, פטר נידרמולר ופטראס אאוסטרביסיוס, שהגיעו לאירוע.

לאירוע ההשקה של התערוכה הגיעו עשרות אנשים, בהם מובילי דעת קהל, עיתונאים ונבחרי ציבור נוספים.

ח"כ יאיר לפיד, יו"ר "יש עתיד", שפתח את התערוכה בבריסל, כנציג מדינת ישראל אמר כי "החלטתו של פרלמנט האיחוד האירופי לפסול את הקריקטורות המוצגות בתערוכה הזו, הופכת את האיחוד עצמו לקריקטורה".

"זו אינה סובלנות, זוהי קריקטורה של סובלנות. פרלמנט האיחוד האירופי העניק פרס לטרור מפני שיש רק סיבה אחת לכך שהתערוכה הזו נפסלה - הפחד. הפחד גרם להם לזרוק הצידה את הערכים הדמוקרטיים וההומניים שעומדים בבסיס קיומו של האיחוד האירופי. הערכים הפסידו את הקרב, אבל לא את המלחמה. לשם כך אנחנו פה. לשם כך לא ויתרנו והתערוכה הזו מוצגת פה היום. התערוכה הזו תוצג גם בישראל ובארה"ב. כדי להזכיר לעולם את האמת הפשוטה: איראן היא דיקטטורת טרור איסלמית ומממנת ויצואנית הגדולה ביותר של טרור בעולם", הוסיף לפיד.

אביטל ליבוביץ', מנכ"ל הוועד היהודי-האמריקאי (AJC) בישראל אמר, "אני גאה שהוועד היהודי-האמריקאי העלה את נושא הפרת זכויות האדם באיראן לסדר היום האירופי. נושא זה נדחק, ואינו נידון באופן משמעותי במסגרות האיחוד האירופי, והעובדה כי אומנים ישראלים עוסקים בנושא היא משמעותית וחשובה. כולי תקווה כי פקידי האיחוד האירופי ימצאו את הזמן והקשב לעסוק בנושא האיראני".

אורי פינק, שי צ'רקה, יוסי קלאר ואסף פינקלשטיין, מייסדי TICP הוסיפו, "אנחנו שמחים שנפלה בחלקנו ההזדמנות לעמוד לצידם של בני העם האיראני בתקופה קשה זו, בעזרת הכלי העומד לרשותנו – הקריקטורה. זוהי חובתנו המוסרית כעם שידע דיכוי וכיוצרים העושים שימוש באמנות כדי להפנות זרקור אל פינות שהעולם, באופן תמוה, בוחר להתעלם מהן".