פרופסור יאן גרבובסקי
פרופסור יאן גרבובסקי צילום: ארנון מעוז

בגבעתיים התקיים הערב (רביעי) כנס "עיצוב זיכרון השואה-זוכרים באחריות" בו השתתפו מעל 700 איש, בהם שורדי שואה, היסטוריונים אנשי חינוך.

הכנס נפתח אמש ובין הדוברים היה גם יו"ר יד ושם אבנר שלו שאמר, "יש לנו מאבק כמעט אלים על זיכרון השואה, אינני רוצה להתייחס למה שקורה באירופה על עיצוב זיכרון השואה. אנחנו נצטרך להיות ערים ופעילים בו. יש לנו שוב פעם מעמד מוסרי, אחרי מה שקרה. יש לנו מקור מוסרי חדש. הייתי רוצה לראות אותו כמקור הפעיל של העולם היהודי".

בפאנל העבר בונה עתיד אמר ד"ר שמעון אזולאי, "מה שקרה עם פולין זו בדיוק ההוכחה שהשואה אינה אלמנט פעיל מוסרית, אחרת היו מחזירים את השגרירה. זו ההוכחה שהשואה אינה אלמנט פעיל בחברה שלנו".

האורח המרכזי בכנס, ההיסטוריון הפולני הגולה, פרופסור יאן גרבובסקי, אמר כי לאור האירועים האחרונים בפולין הוא זרק את ההרצאה המקורית שהתכוון לשאת. "הפרלמנט הפולני העביר חוק לפיו אסור להשתמש בביטוי 'מחנות הריכוז הפולנים' ויינתן עונש על שיוך המעשים הנאצים לפולנים".

"הנושא האמיתי היה הניסיון הברור של המחוקקים לגנות ולהחניק את החשיבות והתרומה של הפולנים לשואה. המדיניות של ההיסטוריה הפולנית הוא נרטיב שמאכילים אותו בכפית לאוכלוסייה בפולין. סקר שנעשה ב-2005 גילה שרוב הפולנים משייכים את מה שקרה באושוויץ לגרמנים ולא לפולנים. סקר נוסף ב-2015 בקרב תלמידי תיכון גילה כי מחצית מהם מסכימים כי האתר שבו נעשה רצח ליהודים, הוא אתר שבו רצחו הגרמנים פולנים שניסו בעצם לעזור ליהודים. זה מסע שמעצב מחדש את הזיכרון של אותם ימים טרגיים", הסביר גרבובסקי.

לדבריו, לחץ בינלאומי יכול לחולל שינוי. "זה יזכיר לכולנו שאסור לשתוק, אסור לעמוד מהצד כאשר זיכרון השואה ממש חולל".

נשיא מכון שלום הרטמן, הרב ד"ר דניאל הרטמן, אמר באירוע כי " חברה יהודית שמפחדת משאיפה למצוינות ערכית, שמשתיקה ביקורת פנימית ויוצרת בינוניות תחת מסווה של ביטחון, חוטאת למצוות "וזכרת" על כל מובניו – זיכרון עם וזיכרון יעוד. אנו מצווים לשאת את זיכרון השואה למסור אותו מבחינת "והגדת לבנך". בואו ניצור את הזיכרון שמאפשר זאת ומאפשר לנו לקיים את מצוותנו של לא תשכח".

"הכנס היה פורץ דרך, הועלו כאן שאלות בכנות, ביושר ובהעמקה" אמרה בתום הכנס יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, קולט אביטל.

היא הוסיפה כי "אחד הדברים הבולטים הוא שכל מי שהשתתף בכנס הגיע לתובנה כי אנו נמצאים בתקופת מעבר, ושצריך לעצב דברים בצורה אחרת. אחד המסרים העיקריים שלא צריך לזכור רק את הרע אלא גם את הטוב".