''סיוט עבור חברינו בישראל"

משלחת סנאטורים אמריקנים נפגשה עם ראש הממשלה. ראש המשלחת: ארה"ב צריכה לחסל את דאע"ש בסוריה.

אלירן אהרון , ז' באדר תשע"ח

משלחת של שבעה סנאטורים משתי המפלגות בארה"ב פגשה היום (חמישי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לאחר הפגישה קיימה המשלחת מסיבת עיתונאים במלון המלך דוד בירושלים. ראש המשלחת, הסנטור לינדזי גרהם, רפובליקני מדרום קרוליינה, אמר כי המשלחת – שכוללת ארבעה רפובליקנים ושלושה דמוקרטים – מבקשת "לסייע לישראל אבל גם לייצב את העולם”.

המשלחת ביקרה בירדן לפני שנחתה בירושלים. גרהם שיבח את ירדן כבעלת ברית חשובה ואמר שהמסר העיקרי של המשלחת לנתניהו היה כי עליו לסייע לירדן כמיטב יכולתו.

גרהם לא התייחס לבעיות הפוליטיות בישראל, אך ייתכן שניסה לרמוז שתפקודו של ראש הממשלה לא הושפע לרעה מהמשבר סביבו כאשר אמר שנתניהו העניק למשלחת "תדרוך מאוד מעמיק", וכי התרשם שמדובר ב"איש מאוד מעורב, שלא הסיר את עינו מהכדור, בכל הקשור לאיומי הביטחון על מדינת ישראל והחשיבות העמוקה של יחסי ארה"ב וישראל".

אתמול (רביעי) קיבלה המשלחת תדרוך מסגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, בגבול הצפון עם סוריה. גרהם סיפר כי יצא מהתדרוך כשהוא "מודאג מתמיד" מהאינטגרציה של חיזבאללה לתוך כוחותיו של אסד. עוד אמר שהיה רוצה לראות את הסכם הגרעין עם איראן מבוטל – או מתוקן.

"סוריה מתפוררת מדי יום ביומו", אמר, וכוחות אסד מתקרבים לאזורי המורדים. האלוף כוכבי הצביע בפני חברי המשלחת על מעוז של דאע"ש הסמוך לגבול ואורחיו התרשמו כי מדובר במצב בלתי נסבל. לדבריו, על ארה"ב לשנס מותניים ולחסל את מה שנותר מדאע"ש בתחומי סוריה.

גרהם התייחס לרקטות שמועברות לדרום לבנון מאיראן – "זהו סיוט עבור חברינו בישראל", אמר. “הגיעה העת לתת יותר לישראל בכל הקשור להגנה מפני טילים, ולא פחות".

גרהם אמר שחברי המשלחת מקווים שהפלשתינים יחזרו לשולחן המשא ומתן והוסיף שישנה כעת הזדמנות לנטרל את חמאס.