57% מהציבור: אין אמון במערכת המשפט

53% מהנשים לא נותנות אמון במערכת המשפט בישראל לעומת 60% מהגברים, כך עולה מסקר שנערך לאחרונה.

ערוץ 7 , י' באדר תשע"ח

אין אמון. בית המשפט העליון
אין אמון. בית המשפט העליון
צילום: נעם מושקוביץ

57% מהציבור לא נותנים אמון במערכת המשפט הישראלית, כך עולה מסקר של משרד "גלעד סער עורכי דין" שנערך בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה (500 נשאלים) על ידי מכון המחקר "רפי סמית".

הסקר נערך כחלק מפנייה למשרד המשפטים בהצעה להקליט ולהעלות את כל המשפטים לאתר אינטרנט ייעודי או לאפשר צפייה בשידור ישיר של המשפטים הנערכים כדי להגביר את אמון הציבור במערכת המשפט.

לפי הסקר, 53% מהנשים לא נותנות אמון במערכת המשפט בישראל לעומת 60% מהגברים. עוד עולה שככל שהאזרח צעיר יותר כך אמונו יורד במערכת המשפט שכן בקרב גילאי 29 – 18 63% מהציבור לא נותן אמון במערכת המשפט, בקרב גילאי 30-49 61% לא נותנים אמון במערכת המשפט בישראל ובקרב גילאי ה-50 ומעלה 48% לא נותנים אמון במערכת המשפט.

"מדובר בנתונים דרמטיים", אומר עורך הדין גלעד סער, "יש לבצע פעולות דחופות על מנת לשקם את תדמית מערכת המשפט, בין השאר, בדרך של הגברה מהותית של חשיפתה לציבור באמצעות צילום והקלטה של דיונים משפטיים והעלאתם לאתר אינטרנט ייעודי הנגיש לכולם".

נתונים נוספים שעולים מהסקר מציגים פער באמון במערכת גם בחתך סוציו-אקונומי, 73% ממי שמרוויח מתחת לממוצע לא נותנים אמון במערכת המשפט לעומת 53% ממי שמרוויחים באופן ממוצע לעומת 50% ממי שמרוויחים מעל הממוצע.

בנוסף עולה שככל שהציבור דתי יותר כך אמונו במערכת המשפט הישראלית יורד. 93% מהחרדים אינם נותנים אמון במערכת המשפט, לעומת 81% מהדתיים, לעומת 53% מהמסורתיים ולעומת 48% מהחילוניים. 59% ממי שהשכלתו תיכונית ומטה לא נותן אמון במערכת המשפט בישראל, 60% מבעלי ההשכלה העל תיכונית, ו-53% מבעלי ההשכלה האקדמית לא נותנים אמון במערכת המשפט. 60% מתושבי תל אביב והמרכז אינם נותנים אמון במערכת המשפט הישראלית, 57% מתושבי חיפה והצפון, 59% מתושבי הדרום, 53% מהירושלמים, ו-51% מתושבי השרון.