מערת המכפלה
מערת המכפלה צילום: אלירן אהרון

מחלקת ההקדשים של אל-חרם אל-איבראהימי (מערת המכפלה) בחברון דורשת להחזיר את "האתר האסלאמי" לריבונותה מלאה ולסלק את ה''מתנחלים'' מהאגף ש"נגזל" מהמוסלמים.

בהודעה לרגל יום השנה ה-24 לטבח במערת המכפלה, בו נרצחו 29 מתפללים מוסלמים, ציינה מחלקת ההקדשים כי מדובר באתר אסלאמי השייך אך ורק למוסלמים וכי המקום נכלל ברשימת אונסק"ו של אתרי המורשת המצויים תחת איום.

מחלקת ההקדשים קראה לארגון אונסק"ו והקהילה הבינלאומית לפעול כדי לשים קץ לפעילות של "הכיבוש ומתנחליו" באתר ולשמור על הקדושה של המסגד האיבראהימי.

בתחילת חודש פברואר טען עיסא עמרו, מתאם פעילות ארגון הצעירים נגד ההתנחלות בחברון, כי לראשונה ערכו המתנחלים טקסים "תלמודיים" (הכוונה ככל הנראה לתפילה) בשכונות ובשווקים של העיר העתיקה של חברון וזאת תחת אבטחה כבדה של כוחות הביטחון הישראליים.

בהודעה שפרסם אמר עמרו, כי המתנחלים התפרסו במרכז שכונות המגורים ומול בתי עסק של פלסטינים כשהם מקיימים את הטקסים הדתיים באופן מתגרה כלפי התושבים הפלסטינים.

לדבריו, דרך הפעולה של המתנחלים מלמדת על הכוונה של ישראל ליישם את חלום ההתיישבות בלב העיר ולהפוך את חברון מעיר ערבית פלסטינית לעיר של התנחלות.

הוא האשים את ישראל בפגיעה בזהות הלאומית הפלסטינית ובניסיון לגרש את התושבים הפלסטינים המקוריים ולהחליפם במתנחלים יהודים הבאים מכל רחבי העולם.