הרב יונה גודמן
הרב יונה גודמן צילום: עצמי

הרב יונה גודמן, מנהל חינוכי ברשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא, מרגיע את בני הנוער שקיבלו השבוע תשובה שלילית ממוסד הלימודים שאליו הם רצו להתקבל.

"אני בהחלט מזדהה עם הכאב, הקושי והתסכול ובמובן עמוק חבל לי שזו השיטה אבל זו כרגע השיטה למרות שהיום המצב השתפר וכבר לא נרשמים לחמש או שש מקומות ומאבדים ימי לימוד רבים. אין את התחרות הפרועה שהייתה", אומר הרב גודמן בשיחה עם ערוץ 7.

''אבל אין ספק שזה לא רק שלא נעים, מעליב ופוגע לקבל תשובה שלילית, מה אני לא טוב? האם אני לא ראוי? כל החברים שלי התקבלו ואח שלי למד שם. לפעמים זה מרסק את הילד ואת ההורים כשהילד קיבל תשובה שלילית מכל המקומות".

הרב גודמן קורא להורים לתמוך בילד ברגעים הקשים, "אני מציע עוד לפני שהתשובה מגיעה להגיד לילד 'תקשיב, התשובה הזאת לא מעידה מי אתה'. אבל להאמין בזה כי אם ההורה לא מאמין בזה הוא לא יכול לשקר לילד.

"להסביר לילד שאם נניח פנו 400 ומתוך 400 יש 200 מדהימים ואתה בתוך ה-200 כי אתה מדהים אבל יש להם רק 80 מקומות אז 120 מתאימים לא התקבלו כי פשוט אין מקום, זה לא מעיד עליך או על יכולותיך או על איכותך האנושית.

"ההורים צריכים להגיד לילד 'אנחנו איתך עד שאתה תיקלט במקום שיהיה לך טוב, שאתה תפרח בו ותלמד ותהנה, אנחנו איתך, רק בטובתך ונפעל יחד איתך לראות איזה עוד אפשרויות יש'".

הרב גודמן מזכיר את קיומו של הקו החם ברשת בני עקיבא שאליו אפשר להתקשר ולספר איפה לא קיבלו את הילד, ולקבל הדרכה על מקומות מתאימים יותר עבורו.

"אפשר להסביר לילד שיכול להיות שהוא ילמד במקום שלא הייתה עדיפותו הראשונה אבל יש עוד כמה וכמה אנשים שעשו את זה ותוך יומיים הם מאוד נהנו. אגב אחד מילדיי הוא בדיוק במצב הזה, הוא קיטר ובכה ולא רצה אבל כעבור יממה לא שמענו ממנו והוא היה מבסוט עד הגג.

"ואחרון חביב, להאמין שהקב"ה מגלגל את העולם ואם הילד לא התקבל כנראה שהמקום לא ראוי לו והוא לא צריך ללמוד שם, להאמין שהוא יגיע למקום שהוא הטוב ביותר עבורו".

הרב גודמן שובר את הדימוי על מקום לימודים תורני כתעודת ביטוח להצלחה חינוכית, "הדימוי של חלקנו שאם הילד ילמד במקום הכי 'דוסי' הוא בוודאות יצא 'דוס', זה לא עובד לשני הכיוונים, הרבה פעמים הילד לומד במקום שהוא הרבה יותר הטרוגני וזה מה שבונה אותו וילדים אחרים לעומת זאת לומדים במקום 'דוסי' והם נותנים לאחרים להיות 'דוסים' וזה דווקא מאפשר להם קצת להתפרפר.

"זאת אומרת - גם אנחנו צריכים טיפה להירגע, יש ודאי חשיבות לחינוך אבל אני לא בטוח איפה החינוך יותר טוב וזו שאלה אישית לפי כל ילד וילד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו