"אוהבים לשנוא את בתי הדין"

סגן השר, ח"כ הרב אלי בן דהן מסביר לערוץ 7 על מאמצי בתי הדין בפתרון סוגיית סירובי הגט והעגונות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א באדר תשע"ח

סגן שר הביטחון, ח"כ הרב אלי בן דהן, שכיהן בעבר כמנהל בתי הדין וכסגן שר הדתות, מספר היום (שני) לערוץ 7 על חשיבות יום העגונות ומסורבות הגט.

"חשיבות היום הוא בהעלאת המודעות בציבור לנושא העגונות ומסורבות הגט" אומר הרב בן דהן, אך מוסיף את הסתייגותו, "ההתרכזות כאילו יש רק עגונות ושזאת הבעיה המרכזית שעומדת בפני בתי הדין הרבניים, היא לא נכונה. היא שמה דגש בבעיה שאי איננה הבעיה המרכזית שאנחנו מטפלים בה".

בן דהן מסביר את ההבדל בין עגונה למסורבת גט . "מסורבת גט היא מי שבעלה נמצא בארץ ומתנהלים דיונים בעניינם בבתי הדין הרבניים ובית הדין קבע שהבעל צריך לתת גט אך הוא אינו נותן. בעוד שעגונה היא מי שבעלה נעלם או שהוא בחוץ לארץ - ואין לבית הדין דרכים חוקיות לטפל בו".

הוא מסביר כי מדובר בתופעה מצומצמת. "יש לאבחן בין עגונות למסורבות גט. בסופו של דבר מספר העגונות כפי שמגדירה ההלכה הוא מספר מועט מאוד. אומנם הרחבנו את המושג של עגונות ואמרנו שגם אשה שבעלה בחוץ לארץ ואנחנו יודעים את מקומו אבל הוא מסרב לתת גט ואין לנו יכולת לחייב אותו לתת גט, גם היא נחשבת עגונה. בסך הכל מספר הנשים הללו הוא עשרות בודדות. בסביבות 40-50 בלבד".

לדבריו מספר מסורבי הגט ומסורבות הגט כמעט זהה, "בזמני עשינו מחקר עמוק בעניין הזה והתברר לנו שיש מספר קטן יותר של גברים מסורבי גט מנשים מסורבות גט. אני נוטה להניח שפחות או יותר המספר הוא דומה כיוון שהבעיה היא דומה".

בן דהן מתייחס לדיון שהתנהל היום בוועדה לקידום האשה בנושא העגונות ומסורבות הגט. "הדיונים הללו נועדו במידה מסוימת להראות שבתי הדין הרבניים אינם מטפלים בבעיה כראוי, שבתי הדין לא מתאמצים כדי לפתור את בעיותיהן ואני חושב שהמציאות איננה כזאת: בתי הדין עושים מאמצים גדולים מאוד לפתור את המקרים הקשים".

"בזמני התחלנו לשלוח בלשים פרטיים כדי לאתר בעלים שנעלמו בין בארץ ובין בחו"ל. אין שום מערכת משפט בעולם שעושה את הדבר הזה. עשינו את זה, כי באמת רצינו לפתור כל מקרה ומקרה. מדינת ישראל הייתה מוכנה להשקיע כסף רב כדי לאתר ולגרום לכך שבסופו של דבר יתנו גט לנשותיהם", הוסיף סגן השר.

לדבריו, יש ארגונים הפועלים לפגוע ברבנות ובבתי הדין. "לצערנו, את בתי הדין אוהבים לשנוא. יש היום ארגונים שונים שמעוניינים לקעקע את מוסד המשפחה בישראל, שרוצים בכלל לעשות פה משפחה חדשה וגם רוצים שיהיו במדינת ישראל נישואים אזרחיים".

הוא מציין כי "אותם ארגונים פוגעים בממסד הרבני כדי להחלישו וכדי להביא לדעת קהל שלילית שבסופו של דבר תביא להפלתו. הארגונים הללו מנסים ליצור דה-לגיטימציה למוסד הרבנות והמטרה היא להביא לכך שימצא תחליף לרבנות בדמות נישואים אזרחיים".

נישואים אזרחים, לדעת בן דהן, לא יפתרו שום בעיה. "נישואים אזרחיים יהוו בעיה הרבה יותר חמורה לאחדותו של עם ישראל. צריך לעשות הכל כדי לתקן את הממסד הרבני ואני חושב שבתי הרבניים עושים מאמצים רבים כדי לתקן, לשפר ולייעל את עבודתם".

"בכל שנה 11 אלף זוגות מתגרשים ובתי הדין הרבניים מצליחים לסיים את כל אותם מקרים בצורה נאותה, אז אם יש מספר מקרים שלא מסתיימים כראוי זה רק אחוז קטן", הוא מסכם.