"צריך להוציא את העגונות מהכלוב"

בכנסת ציינו את יום העגונות בדיון מיוחד של הועדה לקידום מעמד האישה בנושא הסכמי קדם נישואין. ח"כ עליזה לביא: "מצוקה קשה מנשוא".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א באדר תשע"ח

בכנסת ציינו היום (שני) את יום העגונות, בדיון מיוחד בוועדה לקידום מעמד האישה.

הדיון התקיים בסימן "הסכמי קדם נישואין", בקריאה להתאחד סביב הסכמה רחבה והכרה בהסכם, שתאפשר למזער את השלכותיה הקשות של תופעת העגינות.

מנכ"לית ארגון יד לאישה מבית רשת אור תורה סטון, פנינה עומר הדגישה בדיון, כי זו תופעה אשר יכולה לקרות לכל אחד: "אחת הטעויות הנפוצות היא המחשבה שיש פרופיל מסוים לסרבן גט או גבר מעגן. הסרבן יכול להיות עני או עשיר, תלמיד חכם, אקדמאי או שלא. ייצגנו אישה שבעלה רופא, שנשא אישה שניה ושלישית כאשר הוא מחזיק בה כל אותם שנים עגונה בידיו".

"בין לקוחותינו הייתה אישה שבעלה עו"ד לדיני משפחה, טייס שנמלט לחו"ל והשאיר אישה עגונה ועשרה ילדים, אחד משגיח כשרות, ואחר בעל כושר דיינות. למען הדיוק יש להודות, כי ישנן אוכלוסיות שהתופעה הזו נפוצה בהן יותר, אבל חשוב לדעת שאין אוכלוסייה שמוגנת מפניה. חשוב מאוד לקדם כל אמצעי מניעה לסרבנות גט ובפרט את החתימה על הסכמי קדם נישואין. לצערנו המספרים גדולים מאוד, והתופעה גדולה ורווחת, לכן המסר שלנו חד משמעי - לא מתחתנים ולא מתחתנות בלי לחתום על הסכם קדם נישואים, מדובר במעשה חסר אחריות", סיפרה עומר.

א', מסורבת גט כבר 3 שנים, הוסיפה, "יכולתי לבחור לשקוע ובחרתי להקים את עצמי ולהמשיך לחיות. אם יש סיכוי אפילו הקטן ביותר שהבחירה שלי היא מה שתיתן את הכוח לנשים אחרות שנמצאות במעגל הזה, לקום ולהילחם על חירותן, הצלחתי".

ח"כ עליזה לביא ציינה כי "מדובר באחת המצוקות הקשות בעולם היהודי, שגורעת מנשים רבות את חירותן ועצמאותן. בלתי נתפס שהשנים עוברות, ואנחנו עדיין דורכות במקום. המציאות בה מתעמרים בעגונות ומסורבות גט הוא לא יהודי ולא מוסרי".

"הפתרונות והידע קיימים, מה שחסר זה רגישות ואומץ הלכתי. בשנים האחרונות יותר ויותר רבנים, אנשי רוח ומשפט מתכנסים סביב המודל של הסכמי קדם נישואין או הסכם לכבוד הדדי כמענה למצוקה, והגיע העת שגם בתי הדין יכירו בהם. התמודדות אמיצה מול התופעה תסייע גם להביא מזור לסבלן של נשים רבות, וגם לשקם את האמון במערכת", הוסיפה ח"כ לביא.

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר בדיון, "יש לפנות ללשכת עורכי הדין על מנת שיפנו לכל עורכי דין שלא יתנו יד וסיוע לגברים שהפכו את נשותיהם לעגונות והדבר הנוסף הוא להפסיק מימון לעורכי דין שממומנים על ידי הציבור ומייצגים בעלים שהפכו את נשותיהם לעגונות".