מתאוש מורבייצקי
מתאוש מורבייצקי צילום: רויטרס

חסידי אומות העולם שהצילו יהודים בשואה קוראים לממשלת פולין לפתוח בדיאלוג עם ישראל על מנת להסיר את המתיחות בין שתי המדינות.

במכתב פתוח שהגישה קבוצה של 50 ניצולי שואה שהציגו את עצמם כ"אחרוני חסידי אומות העולם שעדיין בחיים" מתוך 6700 חסידי אומות העולם מפולין שהוכרו על ידי מוזיאון "יד ושם", הם מבקשים מראש ממשלת פולין מתאוש מורבייצקי לפתוח מיידית בדיאלוג עם ישראל על מנת לפתור את המשבר הדיפלומטי בעקבות "חוק השואה". שישה מניצולי השואה הגישו את המכתב למורבייצקי באופן אישי במהלך פגישה איתו.

"אנו מתנגדים למחלוקות בין ישראל ופולין ומעוניינים בעתיד המבוסס על ידידות, סולדיריות ואמת".

בתגובה למכתב שיבח מורבייצקי את פעולתם של חסידי אומות העולם בזמן השואה ואמר כי "הם שירתו את האנושות ואת פולין, והצילו את אחינו המשותפים בזמן האפוקליפסה השנייה". הוא הוסיף כי "הוא מודה להם על כך שהם מסייעים לפיוס בתקופה קשה זו בה פולין נלחמת למען האמת לאחר שנים ארוכות של רשלנות".

בינתיים ממשיכים חברי ממשלה בפולין לנסות ולהרגיע את המתיחות ומבטיחים כי למרות החוק החדש, לא יועמד אף אחד לדין במידה "ויאמר אמת" לדבריהם.

סגן שר החוץ, ברטוש צ'יחוצקי, אמר כי "החששות שמביעה ישראל ודעת הקהלה הבינלאומית הן לחלוטין בלתי מבוססות". גם נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונלאד לאודר, פירסם מכתב פתוח בה העביר ביקורת על ממשלת פולין בעקבות החוק החדש. "צריך להחזיר אחורה את כל המחלוקת הזו, והייתי רוצה לראות את מנהיגי פולין וישראל יושבים וחוזרים יחד לפיוס והתקדמות", כתב לאודר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו