'כשרות צוהר – מרידה במלכות'

ראש רבני 'דרך אמונה' בביקורת חריפה על רבני צוהר ומערך הכשרות החדש: זו מרידה במלכות. "לא סתם הקונסרבטיבים מברכים".

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב באדר תשע"ח

'כשרות צוהר – מרידה במלכות'-ערוץ 7
הרב ברוך אפרתי
צילום: ערוץ אורות

ראש רבני 'דרך אמונה', הרב ברוך אפרתי, מבקר בחריפות את החלטתו של ארגון רבני צהר להקים מערך כשרות עצמאי ומגדיר את המהלך כ'מרידה במלכות'.

"הציונות הדתית תמיד הלכה עם גדוליה וזקניה, הם ההולכים בראש, הם שמנחים אותנו. יש לנו תורה והמעשה הזה של ארגון צוהר לא מגובה על ידי תלמידי חכמים גדולים וזקנים. זו הבעיה הראשונה, המציאות שבה כל אחד עושה ככל העולה על רוחו כאילו אנחנו באנרכיה ובגלות, לא מתחשבים בגדולי ישראל מהציונות הדתית שמוחים בכל תוקף נגד המהלך".

לזאת מוסיף הרב אפרתי רובד נוסף המתייחס לתוכן המהלך: "יש לנו רבנות ראשית. זו פגיעה בזהותה היהודית של מדינת ישראל. זו ממש פגימה ביסוד שהופך אותנו לעם. הנקודה הזו צריכה התייחסות וביקורת וקריאה לרבני צוהר לחזור בהם".

על הטענה לפיה מערך הכשרות צריך איתגור ואת זה מבקש ארגון רבני צוהר לבצע, משיב הרב אפרתי וקובע כי "מערך הכשרות של הרבנות הוא מערך מתפקד. בכל מערך גדול יש מה לשפר. יש שם אנשים טובים ישרים ומקצועיים, וחובשי כיפות סרוגות שעומדים בראש המערכת. אם צריך מתקנים מבפנים. אנחנו לא מקימים משרד פנים חלופי כדי לאתגר את המערכת? אנחנו בפולין או במרוקו? אנחנו במדינתו של עם ישראל שמתנהלת על םפי גוף ממלכתי. זה ממש מרידה במלכות. זה שבר בציונות הדתית".

"אני רוצה לדעת איזה תלמיד חכם גדול מגבה את המהלך הזה?", שואל הרב אפרתי, וכשהוא נשאל אם הרב סתיו, שהיה מועמד לרבנות הראשית, אינו סמכות רוחנית גדולה מספיק כדי לעמוד מאחורי מהלך שכזה, הוא משיב: "יש הגדרות לגדולי ישראל – גיל, כמות התלמידים, גדלותם של התלמידים, כמות תלמידי חכמים שמסכימים עם אותו גדול. בכל הפרמטרים הללו, עם כל הכבוד לרב סתיו, הוא לא עומד בפרמטרים הללו. הוא לא מזקני חכמי ישראל, לא עם עשרות אלפי תלמידים, תלמידיו לא מגדולי חכמי ישראל וגדולי ישראל חולקים עליו במגוון סוגיות. איך יכול להיות שהביקורת שאמרנו תמיד על גופים שפוגעים בממלכתיות נעשית על ידינו? הציונות הדתית כורתת את הענף שעליו כולנו יושבים".

שאלנו את הרב אפרתי אם סביר בעיניו שמשגיחי כשרות של הרבנות אינם אוכלים במקום עליו הם משגיחים והאם אין בכך כדי להעיד על חולשתו של מערך הכשרות הקיים ברבנות. לדבריו אין לשאלה בסיס כלל ועיקר שכן "מותר לאדם להחמיר על עצמו ולהשגיח השגחה בסיסית עבור כלל ישראל. אם אדם מקפיד לאכול בשר חלק ומכשיר הכשרה בסיסית אין עם זה שום בעיה".

כששאלנו אם הוא עצמו אוכל כשרות של הרבנות השיב שאכן הוא אוכל רק מזון שעליו כשרות של הרבנות לצד כשרות הבד"ץ. "אני מקפיד מאוד לא לאכול כשרות של בד"ץ אם אין עליו כשרות של רבנות".

"הרבה ממשגיחי הכשרות כן אוכלים בהשגחת רבנות. הרב צבי יהודה לא שתה מיין שהייתה עליו רק חותמת של בד"צ. הוא אמר שהוא לא רואה שזה כשר. אנחנו במדינה יהודית ולא נפגע במערכת הכשרות התקינה והמתפקדת שיש במדינה. כשיש בעיות צריך לתקן את הדברים בנחת מתוך המערכת והרבנות הראשית עושה זאת".

באשר למשגיחים המתפרנסים מהמושגחים אומר הרב אפרתי שאכן מדובר בעניין מהותי שהרבנות רוצה לשים לו סוף אבל הדבר תלוי בתקציבים שאינם. "המדינה צריכה לתקצב את הדבר כדי שהמשגיחים יהיו עצמאיים. השאלה היא למשרד האוצר ולא לרבנות".

כל דבריו אלה מתמקדים בראיית המהלך של רבני צוהר כחמור עוד מבלי לדון בהשלכות הרחוקות של הקמת מערך כשרות חלופי ופתיחת האפשרות לכל מסגרת לנהוג כך בעצמה. "העובדה שהתנועה הקונסרבטיבית מברכת בחום את רבני צוהר על פתיחת מערך הכשרות מלמדת על הכול. הקונסרבטיבים והרפורמים ממתינים שרבני צוהר יעשו זאת. הם ילכו לבג"ץ וירצו גם הם לכונן מערכת כשרות. רבני צוהר לא רק פוגעים בממלכתיותה של המדינה אלא גם מפוררים את הבסיס האורתודוקסי. זה דבר חמור. אין שום גדול שמגבה את המהלך הזה".

"הגיע הזמן שרבנים החברים ברבני צוהר ישאלו את עצמם אם זה הבית שלהם, האם מסכימים עם הכיוון הזה? רבים אמרו לי שלא. שיהיו אמיצים ויאמרו להנהלה שהם עברו את הקו, הולכים שם הפוך מהכיוון של הרב אריאל שליט"א שהיה נשיא הארגון הזה".

יצוין כי הרב אפרתי תומך בהמשך וחיזוק מיזם בר המצווה של רבני צוהר ולטעמו "חשוב שישקיעו במעשים טובים כגון אלו ולא במעשים רעים כנגד הרבנות של כולנו. אפשר עם אותה אנרגיה לבנות או להרוס".