כשמעסיק מתחלף זכויות העובדים נעלמות?

במכרז שייסגר בקרוב תוכרע זהות מעסיקן החדש של כ-1200 מורות של תכנית חינוך לנוער בסיכון. האם הסכמי זכויותיהן יישמרו? ממש לא בטוח.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג באדר תשע"ח

כשמעסיק מתחלף זכויות העובדים נעלמות?-ערוץ 7
מה יחליטו במשרד החינוך
פלאש 90

מה קורה לזכויות עובדים כאשר מעסיקים מתחלפים בעקבות מכרז כזה או אחר? האם הזכויות וההסכמים שנחתמו מול העובדים מתאדים?

השאלות הללו עומדות כעת בפני כ-1200 מורות של תכנית היל"ה לחינוך נוער בסיכון מטעם משרד החינוך. ההסכם הקיבוצי שנחתם מולן עלול להיעלם ולהתפוגג עם המעבר למעסיק אחר. בארגון 'כוח לעובדים' מבטיחים מאבק.

בשיחה עם יומן ערוץ 7 מספר ד"ר עמי וטורי, מזכיר ארגוני בכוח לעובדים וממקימי הארגון על החשש הטורד את מנוחתן של המורות.

"המכרז אמור להיסגר בימים אלו על ידי משרד החינוך", הוא מספר. "כיום הם מועסקים על ידי רשת עתיד שחתומה על הסכם קיבוצי שמבטיח שורה של זכויות. הבעיה היא שהזוכה במכרז, אם זה לא יהיה רשת 'עתיד', על פי תוכן המכרז לא מחויב להכיל את ההסכם הקיבוצי ולא לקלוט את העובדים הקיימים. כלומר במידה ויזכה מישהו אחר שלא יתנדב לקיים את ההסרם נצטרך לצאת למאבק".

ד"ר וטורי מציין כי בין סעיפי המכרז מובאת גם סוגיית המחיר וככל שהמחיר שיציג המעסיק החדש יהיה נמוך יותר סיכוייו לזכות במיזם יגברו, והחשש הוא שהמחיר הנמוך יבוא על חשבון זכויותיהם של העובדים. לדבריו המכרז אינו מציג סכום מינימום להצעות והדבר מחזק את החשש הזה.

"אני מבין את הרצון של המדינה שלא להוציא יותר מדי, אבל זה אומר פגיעה בזכויות המורים והתלמידים. מדובר בנוער מנותק שזו ההזדמנות אחרונה שלו לקבל 12 שנות לימוד ולא להיפלט מהמערכת", מזכיר וטורי, "אנחנו למודי ניסיון. זו מדיניות כוללת".

"באחרונה היה סיפור מאוד רע של הוצאה למכרז של המעונות הסגורים של חסות הנוער מהעמותות שהפעילו אותם והעברה לחברת כוח אדם שנסחרת בבורסה, דנאל. ניהלנו מאבק קשה. כעת ידוע שהמעונות חווים משבר חמור כמעט כל כוח האדם עזב. אנחנו לא רוצים לראות זאת שוב גם בהיל"ה".

על הסוגיה המשפטית שלכאורה אמורה הייתה לפתור נסיבות שכאלה, אומר וטורי: "בחוק ההסכמים הקיבוציים יש אמירה שכשאדם יורש עסק הוא יורש אותו על הסכמיו כולל הסכמיו הקיבוציים יחד עם עובדיו, אבל לא ברור שמי שזוכה במכרז חדש נחשב כיורש של מפעל. המדינה מערפלת את הנקודה בכוונה. כשהזכיינים שואלים שאלות הם לא מקבלים תשובות חד משמעיות. אנחנו מצפים ממשרד החינוך שיבהיר את הדברים. אלו לא רק המורים של היל"ה. יש תכניות רבות נוספות".

על כוונת המאבק של ארגונו הוא אומר: "מבחינת החוק אנחנו הארגון היציג. נוכל להכריז על שביתה אם לא תהיה ברירה, אבל מדובר בתופעה שנמצאת כמעט בכל המשרדים החברתיים שעברו בשלושים השנים האחרונות למצב שבו חלק גדול מהפעילות מתבצעת על ידי זוכים במכרזי קבלן, והאלמנט של חוסר יציבות מאפיין את כולם. אדם עובד בתכנית ופתאום מוחלף לו המעסיק ולא בטוח שהוא ימשיך בעבודתו והמדינה מתנערת מאחריות".

לדבריו במענה שקיבלו עד כה ממשרד החינוך נאמר כי המשרד יפעל על פי הוראות החוק, אלא שהוראות החוק אינן נהירות בסוגיה זו.