מרגיע? קים ג'ונג וחבריו
מרגיע? קים ג'ונג וחבריו צילום: KCNA KCNA, רויטרס

קים ג'ונג און, מנהיג צפון קוריאה, ממשיך לשלוח רמזים מתונים למערב ובעיקר לעבר דרום קוריאה. בפני משלחת של נציגים דרום קוריאנים התחייב שלא יתקוף את דרום קוריאה בנשק קונבנציונאלי או בלתי קונבנציונאלי וסיפר על נכונותו לשיחות ישירות עם ארה"ב.

כמו כן הצהיר ג'ונג און על נכונות לעצור את כל ניסויי הטילים הבליסטיים. עם ד"ר אור רבינוביץ', חוקרת לענייני היסטוריה גרעינית עולמית מהמחלקה ליחסים בין-לאומיים באוניברסיטה העברית שוחחנו על המשמעויות של ההצהרות המפתיעות הללו.

לדברי ד"ר רבינוביץ' מאחורי ההצהרות הללו אין הרבה יותר מטקטיקה פשוטה של משא ומתן שבו יד אחת מקרבת ויד אחת מרחיקה. "צפון קוריאה מנסה להקסים את שומעיה והמנהיגים מפזרים הצהרות מתונות. בין השאר הם גם רוצים לגרום לריחוק בין דרום קוריאה לארה"ב. לא הייתי עוצרת את נשימתי לראות את צפון קוריאה מתפרקת מהנשק הגרעיני שלה".

האם ניתן בכלל לסמוך על הצהרות שמגיעות מכיוונו של אדם כג'ונג און? ד"ר רבינוביץ' משיבה בפסקנות: "לא. הייתי לוקחת אותן בערבון מוגבל. אלו הצהרות טקטיות במהות שלהן. הוא אומר שהוא מוכן להיכנס לדיאלוג שבתוכו הם מוכנים להקפיא ניסויים בליסטיים, אבל לא הייתי אומרת שבגלל זה צפון קוריאה תקפיא גם את התכנית שלה ותפרק אותה. זה אמנם מעיד על נכונות להגיע למו"מ אבל לא על נכונות לפירוק תכנית הגרעין".

כשנשאלה מה צריך ג'ונג און לעשות על מנת להוכיח את כנות כוונותיו, משיבה ד"ר רבינוביץ' ואומרת כי אמנם היא עצמה אינה מצפה שצפון קוריאה עשה זאת "אבל כשמדינות רוצות להוכיח ניקיון כפיים הן מקפיאות את תכנית הגרעין שלהן וקוראות לפיקוח בינלאומי. אם צפון קוריאה תזמין פקחים בינלאומיים ותקפיא את התכניות או שתלך צעד נוסף ותמסור את החומר הבקיע, אז באמת נוכל להגיד שיש כאן התקדמות וצעדים בוני אמון. מאוד אופתע אם נראה זאת".

אז מה קרה דווקא בעיתוי הזה שהוביל את צפון קוריאה למתקפה הידידותית הזו? "אולי הם רוצים לקנות זמן ולרוץ הלאה לפיתוח רכיבים חשובים בלי סכנה של תקיפה אמריקאית. ניתן רק להעריך את הכוונות שלהן, אבל נכון לזכור שגם בשנות התשעים ותחילת שנות האלפיים צפון קוריאה הסכימה להיכנס למשאים ומתנות והסכימה לקבל מגבלות מסוימות על תכנית הגרעין שלה. זה לא הוביל אותנו לפירוק תכנית הגרעין או לביטול שלה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו